| Sida: << | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> | Nsta av 28 sidor. | ||||
| Startsida, Bolina, BoRevision, Riksbyggen, SBC - Allt om bostadsrtter | ||||
Nytt forum (erstter gamla forumet) | ||||

Sveriges strsta forum fr alla i bostadsrtt
Tips nskas om bra bostadsrttsfreningar i Malm! |
Forum bostadsrtter |
TNKVRTDet krvs ett helt nytt stt att tnkafr att lsa de problem vi skapat med det gamla sttet att tnka. Albert Einstein
|
stephan | ||||||||
Till G-I Jag tycker inte styrelsen skall"ställa regler som jag tror du menar. Exempel på vad som kan hända tillexelpel i ditt fall med smällare. En boende (deras barn) smäller smällare som sker i de flesta föreningar mellan jul och trettondagen. Styrelsen skriver brev till medlemmenn som protesterar och tycker att han inte gjort något fel/olagligt. Om medlemmen går "långt i ärendet", skall då styrelsen använda medlemmarnas pengar och dra detta inför rätta?
Alla får naturligtvis tycka vad de vill, men oavsett vad var och en av oss tycker så bottnar allt i vad som är juridiskt korrekt. Och där finns det absolut inget som ens antyder att en brf-styrelse skulle ha makt att sätta upp regler, utanför stadgarna, som måste följas. Och jag kan inte säga det tillräckligt många gånger; Vad gör man åt dem som inte följer styrelsens regler? Det finns inget en styrelse kan göra annat än att hota och i slutänden dra personen i fråga till domstolen. Och i domstolen så utgår man från lagen och stadgarna. Inget annat (det är helt enkelt så det fungerar). Rättsväsendet kan inte utgå från styrelsens regler, och jag är väldigt säker på att de inte heller ens har en tanke på att göra detta. Sammanfattningsvis; Riktlinjer för användnigen av fyrverkerier är jättebra, och jag stödjer detta till fullo. Men det är riktlinjer och inget annat! | ||||||||
G-I | ||||||||
Styrelsen för föreningens talan, så regler som styrelsen bestämmer gäller för föreningen. Så länge en regel är inte rättsligt beprövad gäller den. Om en medlem tycker att en regel inte är rätt, får han/hon använda olika medel för att få sin röst hörd (motion, extra stämma, brev till styrelse). Men så länge han/hon inte fått genom sin vilja, gäller denna regel. Admin, skrev du att det inte gick att få varje medlem att städa trappuppgången? Varför skulle en sådan regel inte gå att ha? I en båtförening kan man få medlemmar att stå vakt en hel natt, att ordna hela området, städa, reparera, spika, gräva, mm
Eller så kan man se det som att en medlem kan strunta i att följa en regel som styrelsen satt, och vill styrelsen pröva detta rättsligt så är styrelsen välkommen att göra detta. Själv skulle jag aldrig följa en regel bara för att styrelsen sagt att det är en regel, men vill någon annan göra det så är det upp till denna person. I motsats till styrelsen i min brf så följer jag stadgarna. Utöver detta följer jag bara sunt förnuft. Jag ignorerar totalt det regelverk som styrelsen i min brf tagit fram. Att styrelsen för föreningens talan innebär faktiskt inte att styrelsen kan bestämma regler som gäller för föreningen. Jag vet att många tror att det är så, men det är mest bara för att ingen ifrågasatt systemet. Många tror att något är på ett visst sätt bara för att sättet inte ifrågasatts. Precis som att alla bara tar för givet att styrelsen kan bjuda in utomstående till en stämma, fast det står i direkt strid med lagen. G-I, jag blir allvarligt talat lite rädd när du skriver; "Om en medlem tycker att en regel inte är rätt, får han/hon använda olika medel för att få sin röst hörd (motion, extra stämma, brev till styrelse). Men så länge han/hon inte fått genom sin vilja, gäller denna regel." Det är verkligen inte riktigt vad jag väntat mig att du skulle säga, utan det är en formulering - en standardfras - som kommer direkt från de gamla betonghäckarna i styrelserna. Man skulle kanske kunna tro att det fungerar så som du säger här, men det gör det inte. En medlem har faktiskt fler rättigheter än vad man skulle kunna tro. Det är bara det att medlemmarna inte känner till dem (informerats om dem). Som sagt, det är en ytterst intressant fråga, och jag kommer framöver att göra en speciell webbsida om bara detta. Ja, det går inte att få en medlem som inte vill att städa trappuppgången. Detta är något som tydligen blivit prövat rättsligt, eftersom både SBC, Riksbyggen och HSB är helt eniga i detta. Jag vet inte om du avser en ideel eller ekonomisk förening när du säger att man i en båtförening kan få medlemmar att stå vakt en hel natt, men faktum är att det säkert inte spelar någon roll (eftersom kraven är ännu mindre i en ideel förening). Man kan inte få någon till detta som inte vill. Fullständigt uteslutet. Det är en fråga som varit uppe så många gånger på så många ställen så att den känns lite avklarad vid det här laget. Tur att det är på det här viset, för annars tror jag en total revolution hade uppstått. | ||||||||
JA | ||||||||
För att detta inte skall bli en debatt utan slut så tänker jag inte tillägga något mer. Ansvar att upprätthålla ordningen är styrelsens, det är ingen nackdel att låta medlemmarna anta reglerna vid en stämma.
Vi är tveklöst av olika åsikt i denna fråga, men i en demokratisk miljö så får man vara detta. Jag tycker heller inte att en debatt ska avslutas bara för att man är av olika åsikter. Jag bara undrar var det står att styrelsens ansvar är att upprätthålla ordningen? Det var helt nytt för mig, och jag har ändå rätt bra koll på vad som gäller. Självklart är det ingen nackdel att låta medlemmarna anta reglerna på en stämma. Oavsett vilken ståndpunkt man har så tror jag inte det är någon som säger något annat. | ||||||||
G-I | ||||||||
Tack JA Det står så "Han eller hon skall rätta sig efter de särskilda regler som föreningen i överensstämmelse med ortens sed meddelar." i lagen, precis som du sa. Det innebär att det finns stöd i lagen för att reglerna bestämda av styrelsen måste respekteras (om reglerna är acceptabla). Bra!
Det JA säger stämmer, men att därifrån göra tolkningen att det finns stöd i lagen att regler bestämda av styrelsen måste accepteras är ett väldigt stort steg. Och vem avgör om reglerna är acceptabla? Det som är acceptabelt för Sven är kanske inte acceptabelt för Lisa?
Så jag vidhåller att det i praktiken inte finns något stöd i lagen i den betydelse vi nu diskuterar.
Detta är egentligen en för stor fråga för att diskutera här, men jag har en hel del att säga om detta. Faktum är att det är en av de mest intressanta frågor som finns inom bostadsrätter; vilka befogenheter har egentligen en styrelse gentemot medlemmarna? Enklast är det alltid med konkreta exempel.
Kom gärna med fler exempel !!! Men det viktigaste här är att styrelsen inte har något stöd i lagen för att egenmäktigt stifta regler som måste följas och som sedan kan få konsekvenser för den som inte följer styrelsens uppsatta regelverk (speciellt inte om det inte fastställts av stämman i brf:ens stadgar). OBS!. Nu pratar vi bara om den juridiska biten. Sunt förnuft är en annan fråga. Ett tips är att alla regler ska föras in i stadgar. JA, hade ett förslag om att läga in en "pekare" i stadgarna till styrelsens "regelverk". Det är ohållbart att ge en styrelse denna makt och inget som hör hemma i en demokrati på 2000-talet. HSB Malmö vill göra motsvarande med HSB Riksförbund. Trots att vi sett hur dåraktiga regler de vill införa på HSB Riksförbund så ska man låta dessa personer som har väldigt lite inblick i bostadsrätter och hur verkligheten ser ut att ta precis vilka beslut de vill. Man går långt från de kooperativa tankarna som en gång var grunden för bostadsrätter när man kommer in på diskussioner om attt mer eller mindre ge en styrelse oinskränkt makt. HSB Malmö undviker noga för att beskriva bostadsrättsbranschens olika delar som "demokratiska". De vet att det inte är så. I stället använder man sig av terminologin "parlamentarisk uppbyggnad" eftersom man säkert lurar en hel del med att det skulle ha med demokrati att göra. Den styrelse som ska försöka tillrättavisa en medlem som inte följer styrelsens egenmäktigt uppsatta regelverk kommer att få det väldigt, väldigt tufft, det törs jag garantera. Det är svårt nog att få medlemmar att upprätthålla stadgar (som t.ex. styrelsen i min brf bryter mot för jämnan). Vem tror att det skulle vara lättare med styrelsebestämda regler? | ||||||||
JA | |||||
7 kap 9 § BRL som reglerar på vilket sätt bostadsrättshavaren får använda lägenheten.
| |||||
G-I | |||||
Till JA Var har du sett att en brf ska ha ordningsregler som följer "sed på orten"3
| |||||
JA | |||||
Om medlemmarna röstar för att anta ordningsreglerna får det förstås större tyngd. Men generellt är ordning o reda inom fastigheten något som ligger i den löpande förvaltningen av föreningen och en fråga för styrelsen. Men som sagt måste reglerna följa det normala på orten. Vad är då sed på orten? Ett sätt att få ledning är att kontakta det kommunala bostadsbolaget för att erhålla kopia på eventuella ordningsregler från dem.
| |||||
G-I | |||||
Till JA Vad menar du med "fastställa ordningsregler på en stämma". Du menar att styrelsen skriver en proposition som medlemmarna röstar för eller emot? Kommer de att gälla då även om de inte stor skrivna i stadgarna?
| |||||
Myggan | |||||
HSB vill bygga 2 hus i 5 våningar som kommer att sabba utsikten. I tidigare artickel uttalar sig Dan Nyberg Ordf.för byggnadsnämden: "Klart det kommer att bli motstånd men det blåser nog över" Här sitter Dan Nyberg och uttalar sig som om bygglovet redan var klart! Dan Nyberg är involverad i HSB på ALLA plan och skall vara med om att besluta om HSB ska få bygga. Mannen är jävig-får det gå till så?
| |||||
JA | |||||
Hej Admin, du är på hugget numera. Det är ordningsregler eller motsvarande som man tar sikte på i skrivningen om ortens sed. Ordningsreglerna är tänkta att förtydliga vad medlemmen får/inte får göra eftersom det annars är svårt att uttolka vad man inte får göra ur en enda § i BRL. Man bör givetvis fastställa ordningsregler eller motsvarande på en stämma.
| |||||
Micke1 | ||||||||
Intressant att du tar upp kopplingarna i styrelsen i Tapperheten 4. Finns liknande kopplingar i fler föreningar.Brf Hildas förening ser inte styrelsesammansättningen så bra ut heller enligt mig. Går säkert att leta upp fler fall.
Styrelsen i Brf Hilda (hilda@bolina.hsb.se) ; Ordförande - Giovanna Brankovic, tfn 0761-00 79 55 V-Ordförande/Ledamot - Emanuel Martyris Sekreterare - Thorbjörn Karlsson Studieorganisatör - Torbjörn Andersson HSB Ledamot - Lena Hammarström Suppleant - Jenny Svensson Suppleant - Ivan Morovic Kanske inte helt lyckat att Michael Karlssons (HSB Malmös t.f. VD) "koordinator" (enligt vissa "VD-sekreterare", ingen vet riktigt men det spelar mindre roll i sammanhanget), dvs Lena Hammarström, sitter i samma styrelse som Giovanna Brankovic. För den som inte vet; Giovanna blev på förra årsstämman invald i HSB Malmös styrelse. Enligt valberedningens sammankallande genom kvotering. Även kopplingarna mellan Brf Hilda och Tapperheten 4 är ganska intressant. Inte nog med det! Det finns kopplingar mellan Brf Hilda och t.f. VD:ns/VD:ns Sundsfastigheter. Någon som trodde att man valdes in i HSB Malmös styrelse på sina kvalifikationer? I så fall, glöm det! Det fungerar inte så! Säkert finns det en hel del liknande fall precis som du säger; därav mina motioner om att det nu är dags att HSB Malmö öppnar upp sig och inte försöker hemlighålla vem som sitter var. Speciellt viktigt tycker jag att rollen som HSB-ledamot är. Denna person måste ha någon form av neutralitet och kan inte rimligtvis bara vara HSB:s förlängda arm. HSB Malmö ser inget "jävigt" i HSB-ledamotens roll, men alla vi andra vet hur det egentligen ligger till. I denna diskussion så dyker osökt en annan fråga upp. Varför ska valarbetet och vilka som nomineras vara hemligt för alla utom för HSB Malmös styrelse och de som jobbar på HSB Malmö? Är det ingen som tycker att det är en aning märkligt? Upptäckte precis något intressant. HSB Malmö skriver; Dörren till styrelserummet öppnas! "mjuka värden ska bli mer markerade" "verksamhet ska bedrivas på så sätt att skillnaden mellan det som sägs och det som görs är minimal" "Fundamentet för våra värderingar är att HSB är en demokratisk, kooperativ organisation" "den markerade satsningen på våra kärnvärden ska bli en nystart för HSB Malmös." "Under vecka 6 genomförs, i HSB Riksförbunds regi, en vd- och ordförandekonferens, där Maj-Britt Thulin och Olle Strand, tillsammans med tillförordnad vd Michael Carlsson, deltar." "Styrelsen i HSB Malmö har under de senaste månaderna fått engagerat stöd och råd från HSB Riksförbund. Vi har också haft nära kontakt med HSB Göteborg, för att lära av deras sätt att konkret arbeta med öppenhet och delaktighet. Detta samarbete är vi angelägna om ska fortsätta och också utvecklas." MIN KOMMENTAR! NEJ, SNÄLLA! DET FINNS INGET ATT LÄRA AV HSB GÖTEBORG !!! DET ÄR EN AV DE MEST ODEMOKRATISKA OCH MINST ÖPPNA REGIONERNA I SVERIGE!!! HSB GÖTEBORG SKA I SÅ FALL LÄRA SIG AV HSB MALMÖ, INTE TVÄRTOM! "Styrelsens agenda 20 februari - Arbetsmöte 5 mars - Styrelsemöte bokslut 6-8 mars - Planeringskonferens 26 mars - Styrelsemöte 21 april - Styrelsemöte inför stämman 26 april - Föreningsstämma 29 april - Konstituerande möte" Visst låter detta bra? Nu är det bara upp till bevis som gäller. Handling väger betydligt mer än ord. Hur motionerna hanteras till årsstämman och formuleringen av svaren på motionerna kommer att visa rent konkret såväl hur styrelsen fungerar och om styrelsen står för vad de sagt. Off Topic Ett nytt "extraforum" Klicka här! Detta nya forum kommer att ersätta det gamla extraforumet. Det är fortfarande en hel del inställningar och fixar som ska göras, men ni är välkomna att registrera er i det nya forumet och skriva vad ni vill (om bostadsrätter). Testa gärna runt lite grann och bekanta er med de nya funktionerna. Det är ju bra om det kommer in lite inlägg för att få igång forumet (det kan ju ta ett tag). Jag har börjat med att lägga in en tråd i alla fall. Hoppas ni ska trivas i det nya forumet, och jag hoppas det ska vara lätt att komma igång. Annars är det bara att fråga. Den största fördelen är att allt som hör ihop hamnar tillsammans (och inte som här, där inläggen trillar bort på efterföljande sidor). En fiffig finess är kalendern i det nya forumet! Alla kan läsa vad som lagts in i kalendern. Kolla april 2008. Alla som är registrerade medlemmar kan fylla på med vad man vill i kalendern! Väldigt off-topic Jag har testat åtskilliga tusentals programvaror men häromdagen upptäckte jag av en händelse en programvara som avviker från de programvaror jag tidigare testat, men som verkligen imponerade från första minut. Om man gillar musik och vill ladda ner musik - alla kategorier - på ett säkert sätt, helt legalt och helt gratis så kan man göra detta lätt som en plätt. Det är bara att ladda hem Nexus Radio. Det är en rent ut sagt otrolig programvara och väldigt användarvänlig och buggfri och reklamfri och allt! Den är gratis, men för ynka 20 dollar kan man få en registrerad version (jag kommer att donera dessa pengar till utvecklarna av denna programvara, även om jag inte behöver, för det är de verkligen förtjänta av!). | ||||||||
Goran | ||||||||
Ryktet går att Monica Bermsten kommer att nomineras till HSB Malmös styrelse.Hon var alltså en av de två justerarna på senaste årsstämman som skrivit under ett protokoll som enligt HSB Malmös jurist var:"knapphändigt utformat","borde dock rätteligen ha återgivit","den bristfälliga lydelsen","inte återgivits korrekt","en uppenbar felskrivning","inte återger det faktiska skeendet","kan missuppfattas", etc . En person som undertecknat ett protokoll så fullt av felaktigheter kan och får ju naturligtvis inte ges möjlighet att sitta i styrelsen för HSB Malmö. Har vi inte haft problem nog nu ?
Det är precis samma som att HSB Malmös t.f. VD sitter i knät på valberedningens sammankallande och taleskvinna, Ingela Persson (eller om de sitter i knät på varandra). Och att Ingela Perssons man väljer in Ingela i styrelsen i Brf Tapperheten 4 utan att HSB Malmös t.f. VD tycker att detta är det minsta konstigt. Ser ni kopplingarna??? Ingela Persson - sammankallande i HSB Malmös valberedning för Brf Tapperheten 4 + - sitter i styrelsen för Brf Tapperheten 4 + - HSB-ledamot (bl.a. Brf Steglitsen) + - valt in sig själv som ordförande i Arne Axrups stipendiefond + - utarbetar (usla) riktlinjer för sig själv med stöd av HSB Riksförbund + - dubblerar sitt arvode utan motivering med stöd av HSB Malmös styrelse + - kvoterar in sina vänner i HSB Malmös styrelse, som justerare, etc Ingela Perssons man - valberedare som år efter år väljer in sin fru i styrelsen för Brf Tapperheten 4 Michael Carlsson - t.f. VD HSB Malmö + - VD HSB Sundsfastigheter + - styrelseledamot i Brf Skogsmården, Limhamn (Rabygatan 71, 216 13 Malmö) + - rotarybroder till HSB Malmös sparkade VD & f.d. styrelseordförande + - utser vilka HSB-ledamöter som ska sitta var (bl.a. sig själv) + - HSB-ledamot i Brf Tapperheten 4 3 Snacka om en jävsituation som heter duga! Inte utan att jag tycker synd om de som bor i Brf Skogsmården, där medlemmarna uppenbarligen inte begriper det omöjliga i att välja in Michael Carlsson i styrelsen. Och då har jag ändå inte nämnt allt! Jag sparar det värsta till HSB Malmös årsstämma 2008, men jag kan säga så mycket som att en del av det som jag kommer att ta upp är chokerande! En del av detta kommer jag att informera om innan årsstämman. Notera att t.f. VD för HSB Malmö, Michael Carlsson, har en annan sak gemensamt med alla av valberedningen föreslagna personer! Ingen webbplats! Det tycks vara ett inträdeskrav för de förtroendevalda. De vågar inte avslöja något om sin bostadsrättsförening. Som förhoppningsvis alla begriper så är detta en medveten strategi inom HSB Malmö för att ingen ska kunna avslöja vad som händer bakom kulisserna! Det var naturligtvis inte meningen att det skulle komma ut om de relationer som jag nämnt här. Det är rätt troligt att media denna gång kommer att granska valberedningens arbete. Skulle valberedningen drista sig till att ens föreslå en person som på ett så fullständigt uppenbart sätt visat på sin totala inkompetens och sitt oengagemang som denna justerare så skulle det nog ta hus i helvete. Då, om inte förr. Det är sällan eller aldrig som de som väljer förtroendevalda får en inblick i de nominerades kunskap, kompetens och engagemang (pga att valberedningen inte presenterar det som är av vikt för de nominerade). Detta är därför ett unikt fall, och jag skulle vilja säga att denna f.d. justerare sumpat alla sina chanser till något som helst framtida förtroendeuppdrag... speciellt inom HSB. | ||||||||
JA | ||||||||
Medlemmarna är skyldiga att rätta sig efter ordningsreglerna vid äventyr bostadsrätten kan ifrågasättas i allvarliga och upprepade fall. Även om styrelsen ansvarar för ordningsreglerna är villkoret att dessa överensstämmer med ortens sed. Man kan alltså inte hitta på vad som helst.
Men att vara skyldig att följa trivselföreskrifter... vad innebär det? Vad händer om man inte gör det? Tror inte det någonsin prövats juridiskt. Men det finns inget som säger att en styrelse egenmäktigt kan hitta på trivselregler. Styrelsen i min brf har på "egen hand" (de har kopierat något uråldrigt dokument skrivet på "gammelsvenska", gissningsvis från 1930-1940) tagit fram "trivselförskrifter" som i precis varje mening (och då överdriver jag inte) är felaktig, absurd och rent ut sagt komiskt. Vissa bitar står t.o.m. i direkt strid med lagen. Det om att stadgar (har aldrig hört eller läst att detta skulle gälla även trivselföreskrifter) ska stämma överens med "ortens sed" är korrekt. Men vad innebär det egentligen? Det finns ingen tolkning, så var och en är fri att göra precis den tolkning man vill. Handlar det om att man t.ex. inte får ha stadgar som säger att man i Skåne inte får välja in norrlänningar i styrelsen, och i Norrland inte får välja in de som pratar med skånsk dialekt, eller vad? Ingen som vet! | ||||||||
G-I | |||||
Hej Admin Om att förbjuda smällare/fyrverkeri i en brf: detta är en trivselregel, liknande regel att man inte ska rasta hundar, mm Om ne medlem bryter mot dessa regler har vi inget medel att tvinga medlemmen att göra enligt våra önskemål. För att få kunna ta åtgärder mot en medlem som bryter mot trivselregler, måste man införa trivselreglerna i stadgarna. ELLER, ännu bättre, om man skriver i stadgarna att trivselreglerna bestämda av styrlsen ska gälla, och om det ståt att man kan bli av med sitt medlemskap om man bryter mot reglerna,då borde det väl gälla? Ska kolla i brf-lagen och stadgarna, det kanske redan finns något sånt. Angående Stens parabol, 1.90 meter över balkongens nivå låter lite väl högt. Beroende hur näta balkongens kant den hänger, kan den kanske ramla utanför. Håller med dig att demokrati kommer innan estestik, men om det finns en kabel-tv leverantör, handlar det inte om demokrati längre, bara om nåt annat (kanske om ekonomi om parabolen är billigare). Då kan estestik väga tyngre. Jag känner att vi vet för lite om detta fall, det blir mycket spekulationer nu.
| |||||
stephan | |||||
Knepiga styrelsebeslut? När styrelser fattar beslut bör de vara noga genomgågna kan väl alla skriva under på? Beslut skall dessutom vara förankrade och konsekvensgenomtänkta? Något som då och då dyker upp på styrelsedagordningen är nog djur i föreningen? Brf Väduren informerade för ett tag sedan i sin tidning att rastning av hundar är förbjudet inom föreningen. Ett lätt beslut men hur tolka? Väduren beställde och satte upp skyltar med en överkorsad hund. Vilket betyder? sent omsider kom det upp en till skylt med text "rastning av hundar förbjudet". Då blir det lite klarare? Men sen kommer tolkningen vad menas med rsatning av hundar? Hundar har 2 sorters behov vid rastning. Klumpar eller "lyfta på benet". Det senare må vara mycket svårt att förbjuda? Npg med skitsnack för denna gång.
| |||||
G-I | ||||||||
Det klart att en styrelse kan ha egna regler, som står över lagen. I vår förening har vi t.ex. precis bestämt att fyrverkeri och smällare får inte användas i föreningens område under hela året, utan på nyårsafton + nyårsdagen. Det tror jag att vi har rätt att göra så. Admin, du skriver "Medlemmen här har köpt en parabol och sedan informerats av styrelsen att medlemmen inte får sätta upp den." men är det så? Sten har kanske inte sökt informationen om vad han får göra/inte får göra på sin fasad. Min egen inställning med paraboler är att, så länge de inte kan bli en fara, borde det gå att ha dem. Om de hänger ganska lågt precis ovanpå en balkong, borde det gå. På samma sät som man kan hänga blomkrukor eller annan pryl. men på taken, eller fasad ovanpå ingneting (gatan längre ner), kan parabolerna vaar en fara. jag tycker att det inte är fel att tänka på den estestiska aspekten också.
En medlem har följande att rätta sig efter; 1. Lag 2. Stadgar 3. Ev. lokala trivselföreskrifter som föreningen tillsammans tagit fram En medlem ska aldrig rätta sig efter vad en styrelse eller enskilda ledamöter i styrelsen tycker i olika frågor.De är fria att ha vilka åsikter de vill om vad de vill, precis som alla andra, men en styrelse/ledamot har inte mer rätt än vilken annan medlem som helst, om något hinder ej finns enligt ovanstående tre punkter. Med en viktig skillnad. Medlemmen har då mer rätt. G-I, du kanske menade att en förening kan ha kompletteringar till lagen, men något som en styrelse aldrig någonsin i Sverige eller hela västvärlden kan ha är regler som står över lagen. Det är ett bra regelverk att inte tillåta fyrverkerier /smällare på föreningens område förutom på nyårsafton/nyårsdag. Men; 1. Är det styrelsen som bestämt detta så har det inget värde. Det måste vara medlemmarna som tar beslutet. 2. Om det är juridiskt hållbart kan jag inte svara på. Jag kan bara gissa. Min gissning är att det inte håller. Det finns många frågor om detta. Men det är ypperliga riktlinjer, och jag skulle önska att dessa riktlinjer fanns överallt. Jag är inte riktigt säker på hur du menar med att en parabol ska hänga när du säger att den kan hänga ovanpå en balkong eller som blomkrukor. Vad jag känner till så får en parabol inte hänga utanför väggen (på fasaden eller på själva balkongen så att någon del sticker ut), och det var inte Stens önskemål heller. Jag håller med dig om den estetiska aspekten. Jag tycker själv det är fult med ett plotter av paraboler, men det är inte något som någonsin får inskränka en medlems rättighet att se på TV. Det skulle med all säkerhet strida mot de mänskliga rättigheterna, och jag tror knappast att det finns en domstol i Sverige som någonsin skulle döma till en medlems nackdel i denna fråga. Även om jag gillar när det är estetiskt tiltalande så går i alla fall för mig demokrati före estetik. | ||||||||
JA | ||||||||
Vill inte vara den som är "den" men fasaden på fastigheten ingår normalt inte i bostadsrätten och därför kan styrelsen säga nej till att man använder denna yta.
Det medlemmen pratade om var en balkong som är som min, dvs en del av lägenheten! Det är det som är skillnaden. Det skulle alltså vara som om styrelsen hade åsikt om vilka tavlor jag hängde på väggarna i min lägenhet. Väggarna på denna balkong är alltså bara en form av förlängning av väggarna i lägenheten, förutom puts och tapet. | ||||||||
stephan | ||||||||
Tja G-I. Styrelser går inte före lagen. Och lagen verkar inte riktigt bestämt sig vad som gäller avseende paraboler. HSB och Riksbyggen har tjänat otroligt med pengar på denna svåra fråga. Ännu har inget klart kommit ut?
Vill styrelsen inte se paraboler på balkongerna så får de finna en lösning på detta, i stället för att göra ingrepp i enskilda medlemmars rättigheter. Vad jag förstår så står det heller inte i medlemmens stadgar något om detta (notera här att även om förbud införs i stadgar så innebär inte det per automatik att detta förbud gäller). Medlemmen här har köpt en parabol och sedan informerats av styrelsen att medlemmen inte får sätta upp den. En fråga jag hade ställt till styrelsen är; "Med vilken rätt kan ni stoppa mig från att sätta upp en parabol på min balkong?". Denna fråga går nämligen inte att besvara utan att ljuga. Mitt råd är att sätta upp parabolen om du inte kan diskutera fram en lösning med styrelsen i din brf! | ||||||||
G-I | |||||
Hej Sten jag är ordförande i en Riksbyggen förening, och jag kan berätta att Riksbyggen har inget med det att göra, att man får eller inte får ha parabol. Det är din styrelse som bestämmer om detta. I vår förening har vi bestämt att parabol inte får monteras på taket, fasader, men att de ska stå på balkongerna. Anledningen till sådana bestämmelser, är att styrelsen blir skyldig om parabolen skulle ramla ner och orsaka en skada. Detta kan man jämföra med is som ramlar ner från ett tak och dödar en förbipasserande. Fastighetsägaren blir skyldig. Din styrelse verkar ha bestämt ungefär som vi har gjort det. Om du inte kan få din parabol att stå på balkongen (vilket din styrelse inte kan ha nåt emot vad jag kan se), kan du kanske ta bort den istället, och försöka få din förening få en kabel-TV leverantör istället. Då slipper du en ha en parabol (paraboler är fula tycker jag).
| |||||
Sten Sandberg | |||||
Parabol på indragen balkong Hej Söker bra information vad som gäller beträffande parabol. Jag har indragen balkong och har monterat parabolen (diameter 70 cm) 190 cm över golv i hörnet på balkongen. Det är bara de närmaste på ena sidan som kan se den. Alltså ingen del utanför husliv. Nu har jag fått brev från förvaltaren att montera ner den. Förklaringen år den att föreningen inte tillåter att medlemmar monterar egna antenner på fasad, räcke eller annat sätt fast på huset!!!!!! Jag förstår att detta har kommit från en avundsjuk äldre hyresgäst utan sinne för teknisk utveckling och ambition att se något annat utför den egna trånga sektorn. Tacksam om någon känner till något liknande fall inom Riksbyggen eller har en bra lösning. Med hälsning Sten Sandberg
| |||||
JA | |||||
Det mesta som inte skrivs av samma år som det utförs höjer värdet på fastigheten. Tror bokföringsnämnden bör ha riktlinjer ang detta.
| |||||
stephan | |||||
Någon som har kunskap om vilka åtgärder som höjer fastighetvärdet för medlemmarna på lägenheten i en förening? Nyinstallationer?
| |||||
stephan | ||||||||
Globala HSB. 3 3 3
"Vad kan en svensk presschef lära av en amerikansk valkampanj? - Framförallt metoder för att bedriva opinionsbildning. Det jag blev imponerad av i USA är hur skickligt man kombinerar modernt kampanjarbete med frivilliga insatser och gräsrotsarbete. Man är väldigt tydliga i både målen och val av metoder för att nå ut. Där har vi mycket att lära, säger Åke Johansson på HSB." Tänk om de pengar Åke Johansson på HSB Riksförbund kostat för denna nöjesresa hade använts på något konkret och meningsfullt för medlemmarna i stället. ... så att man inte behöver skriva 178 motioner pga alla fel och brister inom HSB. Får han kanske lära sig där att man ska vara öppen och ärlig? Får han lära sig där att informera medlemmarna? Får han lära sig där att ha en meningsfull webbplats med information, i stället för det skämt till webbplats som HSB Riksförbund haft fram till idag? Innan presschefen på HSB Riksförbund reser runt i världen på medlemmarnas bekostnad kanske han borde gå i alla fall en liten tredagars grundkurs i information. Så länge medlemmarna inte tydligt visar att HSB måste vara ansvarsfullare med våra pengar så kommer HSB att fortsätta så här. Har HSB låtit sig mutas av PR-byrån Primes? Vem har betalat denna resa? På vilket sätt är HSB kunder hos denna PR-byrå? Varför? | ||||||||
stephan | ||||||||
"I en annan del av Brandbergen" 30 "inblandade" människor har fått helt klara papper på att ett "jätteskojeri" i minst 20 miljonersklassen drabbat medlemmarna i brf Väduren. (Sveriges tredje största bostadsrättsförening) 2 av dessa har bemödat sig med attkommentera. Svar av "högsta hönset i världens största skyddande verkstad" "Vår presschef, har redan - med den blixtens hastighet som är ett av hans adelsmärken – redan besvarat ditt mail eftersom han, i likhet med undertecknad och ovan angivna medarbetare på förbundskontoret, mottagit mail med likalydande innehåll från dig" "är du inte nöjd med vad som sker i din förening skriv en motion till årsstämman". Inte det bästa stalltips jag fått.
Åke Johansson har tydligen med blixtens hastighet även tagit sig presidentvalskampanjen i USA. | ||||||||
Myggan | |||||
Nuvarande Ordf.för Nv Götaland säger till mig: "Det du säger och det du tycker håller jag med dig om,det kommer att komma men det tar sin tid" Hänvisade vidare till demokratiska "lång väg att gå" Då fick jag veta att man kan inte gå fram på "ditt vis" Mitt vis är att kräva demokrati NU! Det går inte men eventuellt om 50 år! Ordf.för NV Götaland A.Ebenholm som när hon var Ordf. i Myggan Ett kunde inte hålla i ett årsmöte där hon forsökte att va Ordf.Det blev kaos! Värsta årsmöte i mannaminne! Nu sitter denna A.Ebenholm som Ordf.för hela NV Götaland! HSB är inte bara en kriminell Org. HSB är en sekt där ingenting utom medlemmarnas surt förvärvade pengar ska sugas ut. HSB har en tendens till att blåsa gamla och lytta! Det som händer i Malmö. Tror du det bara finns i Malmö? Hela HSB Sverige är lika rötet? Givetvis! I Malmö utan Admin så hade det inte vart nåt? Nej givetvis inte. Tack Admin! Till syvende och sist så hänger allt på MEDLEMMARNA Som enskild medlem måste du lobba mera! Gången i våran Brf.Är sådan att nya kommer till Vicevärde och får visa upp sig sen efter att alla formalia godkänns får du efter en kopp kaffe i lugn och harmonisk miljö höra att "Myggan pratar du inte med" Är det inte dagd att avgå?
| |||||
G-I | ||||||||
Till Micke1 Jag vet inte vilket inlägg du tänker på när du pratar om gnäll. Hoppas det är inte mitt inlägg. Att ställa frågor och debattera om en idé ska inte smutskastas av en annan debattör med ordet "gnäll". Bättre än så kan du.
Jag tror inte "Fd ledamot" någonsin kommit med något konkret förslag själv på vad som kan förbättras, eller hur det skulle gå till. Allt är bara perfekt överallt oavsett hur det fungerar. Och tyvärr är det nog en hel del därute som blint instämmer i vad "Fd. ledamot" tycker. G-I, du ställde en befogad och relevant fråga, medan "Fd ledamot" bara tycker att allt är bra som det är, och ingenting behöver förbättras. Tråkigt med medlemmar som resonerar som "Fd ledamot", men det visar hur viktigt det är att man verkligen arbetar hårt för att förändringar ska komma till stånd, så att det inte bara är de konservativa betonghäckarna som hela tiden gör sig hörda. Dessutom. Nu känner jag dig, G-I, och vet att du verkligen arbetar hårt för förändringar och förbättringar, men precis som att vad jag skrev kunde misstolkas som att jag var arg på dig (vilket jag inte själv märkte förrän du påpekade detta), så kanske din fråga kunde misstolkas som "gnäll" av dem som inte känner till din bakgrund (jag kan passa på här att nämna, för de som inte känner till det, att det är G-I som avslöjat en hel del om Riksbyggen på avdelningen här för Riksbyggen på dessa sidor... mycket läsvärt!). Jag vet att Micke1 är för öppenhet och förändringar, så vi går alla i samma riktning. Dags för ett regimskifte! | ||||||||
Micke1 | ||||||||
Det var mycket gnällande om antalet motioner ser jag. Representanterna är valda och skall deltaga hur lång tid mötet ä'n tar för att behandla allt på dagordningen. Annser att om man inte deltager så är man inte rätt för jobbet och skall ställa sin plats till förfogande. Alla har vi rätten att påverka på olika sätt och motioner är ett av de bättre eftersom svar måste levereras av annars så tyst styrelse.
Sedan är det ju så att jag inte bara lagt ner en himla massa tid på att skriva motionerna, jag kommer själv dessutom att vara med på stämman (om jag blir insläppt) under hela behandlingen av motionerna och försvara varenda en av dessa. Så om jag kan lägga ner all denna tid som oarvoderad medlem, varför skulle inte de medlemsvalda fullmäktigeledamöter som arvoderas för sitt uppdrag "gita" att behandla dessa motioner? Sedan vet vi ju inte hur motionerna kommer att uppfattas bland fullmäktigeledamöterna. Det kanske t.o.m. kan vara så att många av motionerna uppfattas som bra och viktiga. Om det vet vi inget idag eftersom det inte precis är drösvis med dessa fullmäktigeledamöter som ännu uttryckt sin åsikt om motionerna. Även om jag finner det ganska osannolikt så kanske t.o.m. HSB Malmös styrelse kan tycka att ett antal motioner inte bara är bra, utan helt nödvändiga, att genomföra omedelbart. Dessutom, som en styrelseledamot sa till mig för någon vecka sedan, motioner kan väcka idéer. Motioner som inte bifalls av stämman, kanske kommer att genomföras ändå om ett eller två år. Det är bara att tankarna ännu inte hunnit smälta in hos fullmäktigeledamöterna/styrelsen, men att de mognar till efterhand. | ||||||||
Goran | ||||||||
Till fd.ledamot i brf. Så här står det i HSB Malmös stadgar: ”Motionsrätt § 17 Medlem och fullmäktig, som önskar visst ärende behandlat på ordinarie fullmäktigesammanträde skall skriftligen anmäla ärendet till styrelsen före januari månads utgång.” något som du säkert känner till som tidigare ledamot i en brf styrelse. Alltså ingenting om antal tillåtna motioner och heller ingenting om hur lång tid behandlingen av motioner får ta. Om sen den av bostadsrättföreningens medlemmar förtroendevalda fullmäktigledamoten ”inte ids” så är det ju inte motionärens problem.
Så hur det än blir så blir resultatet bara bra. Dessutom, styrelsen kan inte rekommendera stämman något annat än att bifalla mina motioner. Skulle de inte göra det så är det samma som att säga att styrelsen har ljugit i media och för alla medlemmar om att det ska vara medlemmen som står i centrum, HSB Malmö ska vara medlemsinriktat och man ska värna om medlemmarna. Motsvarande gäller fullmäktigeledamöterna. De har inget alternativ till att bifalla motionerna, vilket torde göra att motionerna är snabbt avklarade. | ||||||||
Fd. ledamot i brf | ||||||||
Detn stämman kommer ju att ta 4 dagar, tror ju inte någon ids gå o lyssna på dina 352 motioner.
Det utan några av de fula trick som HSB Malmö annars kör med (kan någon gissa vems motioner styrelsen kommer att placera sist... naturligtvis kommer de att lägga alla andras motioner före mina, oavsett när de skickades in)! Om det skulle vara som du säger att ingen "ids" att gå på denna stämma så är det tråkigt, men det är inte mitt problem... som jag så noga beskrivit. För de som inte dyker upp kommer medlemmarna nu för första gången i historien att veta att de måste bytas ut. Bara det är en jättevinst, eller hur? | ||||||||
stephan | ||||||||
Antal motioner på stämmor. Det enklaste för HSB hade varit att haft en dialog, med medlemmarna? Jag tror att HSB, om de velat vara en medlemsorganisation med medlemmen i centrum kunde lösa mycket av Admins motioner på annat sätt? Det gäller andra årsstämmor också. Men om man som HSB tror att Hsb är till för HSB blir det problem.
Så misstänker jag att det kommer att bli även till årsstämman 2008 i HSB Malmö. Styrelsen kommer att på olika sätt bygga upp en aversion mot motionärer (då naturligtvis främst mig med mina 178 motioner). Men allt styrelsen gör i denna riktning kommer att noga dokumenteras, och till nästa årsstämma så kommer alla motioner att koncentreras på just detta område. Styrelsen har gått ut med att satsa på mjuka värden, och att de kickar VD:n för att nu ska HSB Malmö plötsligt bli medlemsinriktad. Bryter styrelsen mot detta redan till årsstämman så vore det väl 17 om inte detta hamnade på löpsedlarna! Jag har den 1/2 2008 ställt följande viktiga frågor till hela HSB Malmös styrelse; jag hoppas att styrelsen nu fått alla mina 13 bilagor (totalt 352 sidor) med motioner upp t.o.m. motion #178. Med anledning av dessa motioner så vill jag åter ställa de primära frågor jag ställt i motionerna, som jag ännu inte fått svar på; 1. Kommer styrelsen att diskutera motionerna med motionärerna? 2a. Kommer jag att få yttranderätt för mina motioner? 2b. Kommer jag att få yttranderätt för de punkter i dagordningen som hör till mina motioner (t.ex. arvoden)? 2c. Hur kommer det att gå till rent konkret att jag får yttranderätt, om jag får detta? 3. Kommer styrelsen att behandla motionerna på ett seriöst sätt, där styrelsen svarar medlemsinriktat, där ställda frågor besvaras och där konkreta svar/åsikter ges av styrelsen? 4. Kommer styrelsen att se till så att alla fullmäktigeledamöter får alla motioner inom kort tid så att de har en rimlig chans att sätta sig in i motionerna till årsstämman 2008, eller kommer styrelsen att vänta tills några veckor innan stämman med att dela ut motionerna? 5. Kommer styrelsen att arbeta för att vissa motioner genomförs redan innan stämman så att antalet motioner kan reduceras? Tacksam för svar på ovanstående frågor. Kommer jag att få svar denna gång tro? Kommer svaret att vara konkret, eller kommer det att bli; "Vi har tagit emot dina frågor och vi kommer att beakta detta i vår parlamentariska organisation. Styrelsen äger frågan och vill att det i demokratisk ordning ska fungera i enlighet med de normer som gäller i samhället och inom HSB som styrs av en representatiiv demokrati, men vi är samtidigt styrda av lagar och regelverk som vi måste rätta oss efter... bla, bla, bla." Eller var det bara en stor bluff att styrelsen ska bli medlemsinriktad? | ||||||||
G-I | ||||||||
Jag önskar jag kunde vara med på denna stämma. Låter spännande! Vore kul att få en redovisning på hur medlemmarna reagerade, både de som var positiva och de andra. Lycka till än en gång!
- Hur styrelsen agerat före stämman (om styrelsen diskuterat motioner med motionärer) - Om styrelsen lagt ut alla motioner i god tid - Hur styrelsen svarat på motionerna - Hur många och vilka som kom till stämman - Hur styrelsen formulerat sig i sitt inledningstal på stämman - Exakt vad respektive fullmäktigeledamot sagt om varje motion - Vilka yrkanden som gick igenom och vilka som inte gick igenom - Hur det blev med ajourneringen - Stämningen på stämman - Hur stämman agerat gentemot mig - Hur allt formulerats i stämmoprotokollet - Etc. Jag lovar att det kommer att bli historiens mest väldokumenterade stämma. 3 | ||||||||
G-I | ||||||||
Ja, jag är naturligtvis inte kritisk för att Admin och andra lämnar många motioner. Jag har inte sagt det heller. Jag har bara en enkel fråga, som jag inte fått svar på. Jag är absolut inte efter att förhindra demokrati, eller kritisera medlemmar som engagerar sig. Det vore mot mina värderingar. Jag bara undrar. Det känns svårt att behandla så många motioner. Kan en stämma hålla på i flera dagar? Knappast. Eller kan den delas upp i flera omgångar? Kanske. Jag är övertygad att det finns en bra grund och kvalité i varenda motion som Admin har skrivit. Men tyvärr har en dag bara 24 timmar. Det kanske vore bättre att ta de viktigaste nu, och de andra om ett år, osv. Att satsa på ett fåtal ökar sannolikheten på att de går genom allihopa. Speciellt med tanke på att styrelsen verkar inte helt klar i huvudet, kommer de nog att inte vara tillmötesgående. Men visst är det er rättighet och om Folkpartiet kan behandla 500 motioner på en stämma (men höll inte deras stämma på i flera dagar?), så går det kanske på HSB också. Alla motioner, oavsett om det blir ja eller nej, tar tid. Ni får gärna berätta hur det gick efter stämman. Men Admin, du behöver verkligne inte bli arg för att man ställer en fråga om antalet motioner. Hade du skrivit 2000 motioner, kunde man då ha frågat utan att du blivit arg? Var går din gräns för att denna fråga om antalet ska vara befogad? Jag önskar dig och de andra motionerer lycka till.
Jag skrev svaret för alla andra som är kritiska just för att man motionerar, oavsett om det är en eller 178 motioner. Jag svarade delvis på din fråga, men svaret kanske försvann bland allt annat. En stämma inte bara kan hålla på i flera dagar, den ska göra detta i aktuellt fall. Det är faktiskt inte så ovanligt som man skulle kunna tro. Bara ovanligt inom HSB, Riksbyggen, etc. Man ajournerar stämman till en annan dag. Så måste HSB Malmö göra på årsstämman 2008. Informerar styrelsen inte om detta senast i kallelsen så vet vi att de har något lurt på gång. Alla mina 178 motioner är de viktigaste. De är redan begränsade så starkt det går i antal. Inte bara det, många viktiga motioner hanns inte ens med. Man skulle kunna tro att sannolikheten ökar att de går igenom om det är färre motioner. Men nu är jag mer insatt i hur HSB Malmö fungerar än de flesta andra, så jag vet att det inte alls är på det sättet. Avslutningsvis, det var inte min mening att det skulle låta som om jag var arg. Det var jag inte, och i vart fall definitivt inte arg på dig. Sorry, om det kunde tolkas på detta sätt. Jag skrev som sagt mitt svar egentligen inte till dig, utan till alla de andra som inte vill att någon ska skriva några motioner alls. Det finns ingen bortre gräns. Är 2.000 motioner befogat så är det befogat. Det är inte antalet som är av betydelse, det är innehållet i motionerna. Din fråga är viktig, och din fråga med mitt svar kommer att finnas med i motionerna till HSB Malmö nästa gång. Se i slutet av denna webbsida där jag ska försöka markera i rött de bitar som besvarar din fråga om varför jag inte ska hålla tillbaka med motionerna. | ||||||||
Goran | ||||||||
Svar till G-I Om det är praktiskt möjligt ? Det är en demokratisk rättighet att inlämna motioner till HSB Malmös årsstämma. En möjlighet som man lyckats dölja i allt för många år. Vem avgör vad som är viktigt och inte ? Medlem som lämnar in motion anser naturligtvis att motionen är viktig ! Det som är viktigt för en person är kanske oviktig för någon annan. Jag är helt övertygad om att antalet motioner kommer att överstiga 178 ! Betänk att vi är över 40000 medlemmar i HSB Malmö. Motioner är ett friskhetstecken i en kooperativ medlemsorganisation !!
T.ex.; Område H, Miljö och energi Miljö allmänt Motioner H1 – H16 389 H3 Byggande av lågenergihus 389 H4 Ökat energieffektivt byggande 390 H5 Liberal miljöpolitik 390 H6 Rambestämmelser för markskydd inom EU 390 H7 Miljöfrågor i allmänhet 391 Bostadspolitik Motioner K39 Bosparande 473 K40 Marknadshyror och social housing – delar av samma system 473 K41 Bristande besittningsrätt vid ombyggnader 476 K42 Förnyelse av miljonprogramområden - från förvaring till tillväxt 476 K43 Hyresförhandlingslagen 477 K44 Markrofferi bör vara olagligt 478 K49 Skapa framförhållning för de frågor vi möter på vägen mot e-samhället 482 K50 Öppna standarder, format och program 483 Organisation och stadgar O1 Central hantering av medlemsavgifter 486 O2 Vänd på pyramiden 486 O3 Medlemsskapsformer och medlemskort 487 O4 Sänk medlemsavgiften! 488 O5 Benämning på företrädare 488 O8 Riktiga personval redan nu 489 O10 Vinn tid och röster på att göra rätt saker på rätt sätt! 490 O12 Ett levande intranät 491 O13 En reformerad hemsida 491 O14 Utbildningsprogram för medlemmar och förtroendevalda 491 O15 Vårda varumärket väl! 492 O16 Satsa på kampanjer 493 Landsmöte och interndemokrati O19 Rättvisare nomineringar 498 O20 Respektera representativ demokrati 498 Stadgar Motioner O23 Delat ledarskap 501 O24 Medlemsstyrt – inte toppstyrt 501 O25 Skyll på styrelsen! 501 O26 Skicka också ut valberedningens förslag i god tid i förväg inför årsmöten 501 O27 Viktigt val 501 O29 Översyn av normalstadgar och organisation 502 O31 Stärk medlemmarnas inflytande i folkpartiet 503 O32 Stoppa toppstyrningen! 504 O33 Enbart elektronisk motionsinlämning till landsmöten – för bättre interndemokrati 504 O34 Dechargeutskottets uppdrag 505 Motioner är ett sundhetstecken. Inga motioner = inget engagemang = ingen demokrati! Så är det bara. Det vet alla sunt tänkande människor. Inom bostadsrättsorganisationer skrivs det nästan aldrig motioner, och den tveklöst största skurken i dramat för detta är tveklöst bostadsorganisationerna, här HSB Malmö. HSB Malmö är en extremt osund förening, och något drastiskt måste till. Målet måste vara ett absolut minimum av 100 motioner per år i HSB Malmö. Innan det har inträffat så kan HSB Malmö inte kalla sig för demokratiskt. | ||||||||
Goran | |||||
Så är då tiden ute för att inlämna motioner till HSB Malmös årsstämma 2008. Nu får vi äntligen veta vad medlemmar i denna kooperativa medlemsorganisation har för tankar och funderingar om hur man tycker att HSB Malmös ledning och styrelse har motsvarat de förväntningar som vi medlemmar har rätt att ställa på dessa personer. Du som är nöjd med styrelsens och ledningens agerande lämnade självklart inte in någon motion-vi andra gjorde det !
| |||||
G-I | ||||||||
Admin, hur tror du det är praktiskt möjligt att behandla 178 motioner på en stämma? Är det möjligt? Hade det inte varit bättre att ta fram bara de viktigaste?
Hur många gånger jag jag inte fått höra detta? Varför ska jag som medlem drabbas för att det finns en dålig styrelse, och ett stort antal fullmäktigeledamöter som är likgiltiga inför sin uppgift?
| ||||||||
Myggan | ||||||||
Begärde och fick hem i brevlådan senaste protokollet från NV Götalands årsstämma! Begärde och fick hem i brevlådan senaste årstämma+extrastämmans protokoll! För första gången i världshistorien! Vi har tjatat i 5år efter ett protokoll. Sedan att sista protokollet innehåller direkta felaktigheter är en annan sak. Blir kanske bättre med tiden?
Lagen säger bara att det ska "hållas tillgängligt" för alla. Det måste man motionera om (som jag gjort) för att få ändring på så att man garanteras att kunna få en kopia. Så ett tips är att skriva en motion till HSB NVG om att stämmoprotokollen ska läggas ut på webben. Fick du röstlängden? Det är en del av stämmoprotokollet, och får inte undanhållas medlemmen. Du är välkommen att kopiera mina 352 sidor motioner till HSB NVG. Det är säkert ett hundratal av dessa motioner som passar precis lika bra till HSB NVG, med bara några små justeringar i texten. Index för motioner Motioner till HSB Malmös årsstämma 2008, del 1 (pdf-fil, 35 sidor -#15) Motioner till HSB Malmös årsstämma 2008, del 2 (pdf-fil, 36 sidor -#33) Motioner till HSB Malmös årsstämma 2008, del 3 (pdf-fil, 44 sidor -#49) Motioner till HSB Malmös årsstämma 2008, del 4 (pdf-fil, 38 sidor -#75) Motioner till HSB Malmös årsstämma 2008, del 5 (pdf-fil, 34 sidor -#81) Motioner till HSB Malmös årsstämma 2008, del 6 (pdf-fil, 20 sidor -#97) Motioner till HSB Malmös årsstämma 2008, del 7 (pdf-fil, 24 sidor -#117) Motioner till HSB Malmös årsstämma 2008, del 8 (pdf-fil, 20 sidor -#130) Motioner till HSB Malmös årsstämma 2008, del 9 (pdf-fil, 22 sidor -#139) Motioner till HSB Malmös årsstämma 2008, del 10 (pdf-fil, 30 sidor Bil. till #139) Motioner till HSB Malmös årsstämma 2008, del 11 (pdf-fil, 25 sidor -#157) Motioner till HSB Malmös årsstämma 2008, del 12 (pdf-fil, 12 sidor -#166) Motioner till HSB Malmös årsstämma 2008, del 13 (pdf-fil, 12 sidor -#178) Totalt: 352 sidor med 178 motioner. Inget blir bättre med tiden av sig själv. Medlemmarna måste sätta press på HSB. Först då kommer det att hända något! Ju fortare desto bättre. Enda sättet att påverka är via motioner. Allt annat är mer eller mindre verkningslöst. När HSB-regionen börjar fungera så kan efter några år brf:arna också börja fungera. | ||||||||
Micke1 | ||||||||
Motioner är ett bra sätt att göra sin röst hörd. Tycker där var en hel del motioner som jag själv kan tänka mig att lämna in. Skickade in ett antal själv.
Jag är rädd för att det inte blir så många. På måndag får vi reda på antalet motioner och vilka som lämnat in vilka motioner. Jag ska göra en liten undersökning framöver för att se hur många motioner som skrivs i andra regionföreningar. Jag har fått höra att HSB Malmö är sämst i Sverige, men jag ska kontrollera detta närmare. HSB Stockholms årsstämma 2007 = 3 st. motioner totalt.Motioner till HSB Stockholm ska vara inlämnade före den sista februari Övriga regioner HSB Mälardalen - 0 motioner 2007 Stämmoprotokoll men ej info till medlemmar om att motionera Motioner inlämnade senast 31 mars. Stämma i slutet av maj månad (22 maj)? HSB Dalarna - Inga stämmoprotokoll eller motioner redovisas för medlemmarna - en av de hemskaste regionerna - svarar ej alls på skrivelser Föreningsstämma och motioner 2008 års ordinarie föreningsstämma äger rum lördagen den 17 maj 2008. Medlem och fullmäktig som önskar visst ärende behandlat på föreningsstämma/fullmäktigesammanträde skall skriftligen anmäla ärendet till styrelsen för mars månads utgång. Adress: Styrelsen för HSB Dalarna Box 258 781 23 Borlänge Märk kuvert "Motion" 2007-11-14 HSB Göta - Inga stämmoprotokoll eller motioner redovisas för medlemmarna Motioner ska vara inlämande senast den 31 mars? Motionera och nominera! HSB Götas föreningsstämma hålls i maj månad 2008. Alla medlemmar – såväl bostadsrättsföreningar som enskilda – kan lämna motioner inför stämman. Dessa skall vara sända till Styrelsen, HSB Göta, Box 628, 551 18 Jönköping, innan 31 mars. På samma sätt kan du – senast under februari månad – nominera personer till HSB Götas styrelse och Distriktsråden. Adressen här är: Valberedningen c/o R Lind, HSB Göta Box 628, 551 18 Jönköping. Välkommen fatta pennan! HSB NV Götaland - Inga stämmoprotokoll eller motioner redovisas för medlemmarna Årets föreningsstämma 22/5 i Vara Konserthus Årets föreningsstämma för HSB Nordvästra Götaland kommer att äga rum den 22/5 i Vara Konserthus. Tillsammans med stämman kommer det även att vara en minimässa med aktuella leverantörer. Medlemmar som önskar att ett visst ärende behandlas på den ordinarie föreningsstämman skall före februari månads utgång skriftligen anmäla ärendet till: Styrelsen HSB Nordvästra Götaland Box 83, 532 21 Skara 2008-01-22 HSB Skåne (Lund) - Inga stämmoprotokoll eller motioner redovisas för medlemmarna Glöm inte att motionera! HSB Skånes stämma 5 maj 2008. HSB Skånes föreningsstämma hålls den 5 maj 2008. Alla medlemmar – såväl bostadsrättsföreningar som enskilda kan lämna motioner till stämman. Dessa skall skickas till; Styrelsen, HSB Skåne, Box 1712, 221 01 Lund, senast den 29 februari. 2007-12-07 HSB Södermanland - Inga stämmoprotokoll eller motioner redovisas för medlemmarna Motioner ska vara inlämnade senast 31 mars. Information om föreningsstämma 2008 HSB Södermanlands ordinarie föreningsstämma kommer att hållas tisdagen den 27 maj på Sundbyholms slott utanför Eskilstuna. Särskild kallelse kommer att skickas ut inför stämman. Alla bostadsrättsföreningar kommer att kunna skicka minst en ledamot till stämman enligt de nya stadgar som antagits av HSB Södermanland. Valberedningen har följande sammansättning: - Ingemar Andersson, Nyköping - Gunnar Carlsson, Oxelösund - Kerstin Arbestål-Jönsson, Eskilstuna Förslag bör lämnas till valberedningen så snart som möjligt och senast den 31/3 2008. Motioner till stämman skall enligt stadgarna lämnas till HSB Södermanland senast den 31/3 2008. HSB Södertörn - Inga stämmoprotokoll eller motioner redovisas för medlemmarna Årsstämma HSB Södertörns stämma 2008 hålls lördagen den 24 maj i Nynäshamns Folkets Hus. Vi återkommer med mer information om stämman och hur man bär sig åt för att lämna in en motion till HSB Södertörns stämma! Sista dag för inlämning av motioner är 31 mars. Nominering av kandidater till HSB styrelse ska vara valberedningen tillhanda senast 4/4. Alla medlemmar i HSB får nominera personer till styrelsen. Använd ditt inflytande som medlem Alla medlemmar i HSB Södertörn, enskilda såväl som bostadsrättsföreningar, kan lämna in förslag på förändringar i olika ämnen som rör den regionala föreningen. Dessa motioner behandlas sedan på årsstämman som är organisationens högsta beslutande organ. HSB Södertörns styrelse behandlar motionen och föreslår sedan hur den ska besvaras. Därefter röstar stämman om motionen ska leda till en förändring eller avslås. En motion kan också anses besvarad: då anser stämman att det som motionären föreslagit redan existerar. Lämna motion Motioner, avsedda att behandlas vid stämman, ska vara undertecknade och insända senast 31 mars till: HSB Södertörn Box 1081 141 22 Huddinge 2007-12-18 HSB Uppsala - Inga stämmoprotokoll eller motioner redovisas för medlemmarna Lämna in din motion senast 31 januari 2008 2007-12-13 Den 8 maj 2008 genomförs HSB Uppsalas ordinarie föreningsstämma! Senast den 31 januari 2008 ska din motion och dina förslag vara inlämnade till HSB Uppsala. Maila oss din motion/förslag till: orjan.abrahamsson@uppsala.hsb.se Ingen redovisning av stämmoprotokoll/motioner eller info om stämma HSB Arlanda (Motioner ska vara inlämande senast den 31 mars?) HSB Göteborg - en av de hemskaste regionerna - svarar ej alls på skrivelser HSB Norra Bohuslän HSB Filipstad HSB Gävleborg (Motioner ska vara inlämnande senast den 31 mars?) HSB Karlsborg HSB Karlskoga (Motionstiden utgår den 30 april?) HSB Kil (Årsstämma 15 maj?) HSB Kristinehamn HSB Landskrona (årsstämma 21 april?) HSB Mitt HSB Mölndal (motioner inlämnade senast 31 mars?) HSB Norr HSB NV Skåne (Helsingborg) HSB Norra Stor-Stockholm HSB Storfors - en av de hemskaste regionerna - svarar ej alls på skrivelser HSB Sydnärke HSB Sydost (motioner inlämnade före mars månads utgång?) HSB Södertälje HSB Umeå HSB centrala Värmland HSB Östergötland HSB Östra Östergötland 23 av 34 regioner presenterar inte stämmoprotoll, redovisar inga motioner och informerar inte om kommande årsstämmor/extrastämmor. Ingen region utöver HSB Malmö redovisar stämmoprotokoll/motioner och informerar om kommande fullmäktigesammanträden. Endast 8 regioner informerar om kommande fullmäktigesammanträden. Endast 3 regioner redovisar stämmoprotokoll/motioner. | ||||||||
stephan | ||||||||
Motioner och dess ursprungssyfte. Förr handlade skrivna motioner att boende i samarbete med styrelser bhandlade motioner på stämmor för allas bästa i föreningen. Jag menar att en boende skall kunna skriva några enkla rader om ett förslag eller en fundering den boende har. Seadn skall styrelsen ta reda på vad motionsläggaren menar om det inte fullt framgår. Efter detta skall styrelsen lämna en svar och styrelsens förslag till stämman. De föreningar som fungerar bra har inga motioner att behandla (oftast räcker det att en boende under året kontakatr styrelsen och diskuterar ärendet) I de föreningarna styrelsen inte gör ett bra arbete kommer det ofta flera motioner, och inget av det jag här skrivet görs av styrelsen. Styrelser i sådana föreningar anser att motioner är av ono, och kritik mot dera befinnande. Eller hur+
Styrelsen i min brf är garanterat en av de sämsta i Sverige men det är ändå bara jag och någon enstaka till som skriver motioner. Ingen annan bryr sig eftersom alla vet att en motion aldrig går igenom. Så antalet motioner är i sig ingen värdemätare på en bra eller dålig förening. Antalet motioner som avslås av styrelsen är däremot en betydligt säkrare värdemätare på styrelsens arbete. I den brf där inga (eller nästan inga) motioner avslås, där fungerar demokratin och där gör styrelsen ett gott arbete. Ju högre procentandel av motionerna som avslås desto sämre brf. | ||||||||
G-I | ||||||||
Att skriva motion har väldigt lite med ursprung (svensk eller inte) att göra. Däremot har det väldigt mycket att göra med vilken förmåga man har att formulera en idé. Sen handlar det om inställning. Vill man så kan man. Och det går alldeles utmärkt att få hjälp med språket av bekanta, om man inte är helt asocial. Jag är inte född här, men jag skriver flera motioner per år (inom politik).
Som i Myggans fall där ordföranden trakasserar en enskild medlem för hur denne medlem skrivit motionen. Jag hörde förresten att Sverige och Frankrike klassas som de två mest odemokratiska länderna i Europa/EU. Intressant. Och då har man i detta ändå inte räknat in hur det går till i många brf:ar. Det är ju illa om t.o.m. Ryssland är mer demokratiskt än Sverige. ;) | ||||||||
Myggan | ||||||||
Till medlem: En motion ska bara den som kan formulera sig skriva? Det utesluter många med utlänsk härkomst tex mig själv! Får jag prata på årsstämmorna när jag har svårt med svenska språket? Eller är du av samma åsikt som Ordf.på våran årstämma som påpekade att "Du kan ju skriva på svenska eller?" Du kan inte kräva att alla är lika kloka som du!
| ||||||||
stephan | |||||
Härligt att se att inkomna lägenheter för ungdomar ökade med 5000% 2007 från året innan? 3 3 3
| |||||
stephan | ||||||||
Man bävar när man hör bortförklaringarna från byggbranchen, med HSB och riksbyggen i spetsen. Klåpare???
För den som är intresserad så har jag 352 sidor motioner att fördriva tiden med;
| ||||||||
medlem | ||||||||
Det framgår följande på HSB Malmös sida: Förändring efter årsmöte Alf Gustavsson har avgått 18 januari 2008, Daniel Ljung och de fackliga representanterna har avgått 25 januari 2008. Och bosparmötet var igår... vad har du gjort för att få rätsida på det? Ingenting kanske mer än att göra dig lustig på dessa sidor....
Han står dock fortfarande kvar som suppleant utan notering på denna plats att han avgått. De fackliga representanterna står kvar (även om det nu lagts till att de också avgått tillsammans med Daniel Ljung) . Och fortfarande står Alf Gustavsson som styrelseordförande (trots det lilla oansenliga tillägget om att han avgått den 18/1). Inget nämns överhuvudtaget om att Maj-Britt Thulin är ordförande, eller när hon i så fall skulle trätt in som ordförande. Inget står om ifall det finns en vice ordförande. Och aldrig har det informerats om att Daniel Ljung gått in som ordinarie ledamot Tvärtemot till vad medlem tidigare hävdat här så är det inte så att en suppleant träder in med automatik, men det visar en del på den okunskap som finns, och behovet av att informera bättre om hur regelverket ser ut. Jag har lite svårt att förstå hur någon kan ta en så här genomusel information till medlemmarna i försvar. Nu står det att det var den 29 januari för bosparmötet, innan stod det att det var den 9 januari. Vilket du själv kan se av min kopia av texten nedan. På vilket sätt ska jag få rätsida på bosparmötet, och vad är det som behöver fås rätsida på där? De klarar väl sig alldeles utmärkt utan mig? Förlåt för att jag tydligen gjort mig lustig. Jag lovar att försöka bättra mig. 3 Off Topic Väldigt vad det rasslar på i nyhetskolumnen på HSB Malmös webbplats. Mer än någonsin förr, även om informationen kanske kan betecknas som tidvis lite underlig; om prisbasbelopp, att webbsidorna är under någon form av uppdatering och om ett tre veckor gammalt bosparmöte. Bosparmöte i närvaro av drygt 200 personer Bosparmötet på Kockums fritid den 9 januari öppnades av Maj-Britt Thulin, vice ordförande i HSB Malmös styrelse, numera tillförordnad ordförande. Maj-Britt Thulin berättade att det händer mycket på HSB Malmö. Vi behöver nu samla den kraft som finns inom HSB Malmö för att se framåt och bygga vidare på våra visioner om det trygga boendet och för att fortsätta utveckla den kloka och – inte minst – eftertraktade bostaden. Och vi behöver utveckla medlemskapet i vår organisation, konstaterade hon. Jaja, ja ja, hur många gånger förr har vi inte hört att nu måste vi minsann se framåt. Glöm det gamla, ställ inga frågor om vad som hänt och utred inte det som styrelsen till varje pris vill hemlighålla, t.ex. VD-avtalet. Men nu kanske medlemmarna inte vill släppa allt bara för att det är den väg som passar styrelsen bäst? Medlemmarna kanske vill ha svar på sina frågor. Har styrelsen ingen förståelse för detta? Kan styrelsen inte inse att det är medlemmarnas rättighet att få svar på frågor? När alla frågor är besvarade kan vi se hur vi går vidare, men inte förrän då! Maj-Britt Thulin gav uttryck för att det är viktigt att vi riktar blicken mot de ljusa och positiva inslagen i vår historia. Turerna, utredningarna och den bitterhet som ibland kommer fram i media, måste vi faktiskt ha kraft att lägga bakom oss, sa hon bland annat. Annars är det risk att vi fastnar, att vi tappar den kraft som vi behöver för att driva på utvecklingen och att utveckla oss själva till att bli det bästa alternativet på Malmös bostadsmarknad. Återigen. Ja, vi har fastnat i en lerpöl av obesvarade frågor. Vi kommer att plaska runt i denna lerpöl till dess att alla för styrelsen uppenbarligen känsliga frågor retts ut. Det är ofrånkomligt. Det kan inte gå till precis hur som helst, och sedan säger man bara att nu släpper vi det och går vidare för det leder inte till något positivt för styrelsen om medlemmarna får reda på hur det egentligen gått till. Maj-Britt berättade att HSB Malmö står nu redo för att vara mera medlemsinriktat och kundnära. Jag vet inte om det någonsin kommer en förklaring på vad detta innebär, men om det är någon som lyckas få en konkret definition på hur HSB Malmö tänker börja bli medlemsinriktad och kundnära, så skulle jag gärna vilja höra detta. Men visst låter det bra... Not.
| ||||||||
Medlem | ||||||||
Rotary, Lions eller någon annan orden är inget problem. Liksom PRO, SPF eller de politiska livet. Rotary hyr här som på andra ställen av restaurangen. Dessa "klubbar" liksom andra är en del i samhället. Några är med i scoutrörelsen hela livet. Andra i friskis och svettis, fotbollsklubben eller i frimärksklubben. Var vi än befinner oss utbytts erfarenheter och delas tankar och idéer. Det är inte annorlunda idag än jämfört med för några år sedan eller ens på 40-talet.
Jo, jag förstår din tanke. Under normala omständigheter så skulle jag kanske kunna hålla med dig. Men här måste man nog se hela bilden, och inte bara rikta in sig på enstaka företeelser i händelseförloppet Vad är det som gör att styrelsens ordförande fixar en lön på en bit över 5 mkr till sin klubbkompis? En lön som inte står i proportion till någonting. Att VD:n lurade ordföranden tror jag inte för ett ögonblick på. Det förutsätter att man tror att styrelsens ordförande är korkad... och det tror i alla fall inte jag. Vad kan det då finnas för alternativ kvar? Och man ska veta att dessa orimliga höjningar pågått under 3 års tid. Det handlar om att hitta den röda tråden, och Rotary-tråden är väldigt röd här. Sedan kvarstår frågan till HSB Malmö om dessa 3 HSB-nissar hyrt lokalen eller om det var ännu en löneförmån. Förvisso en piss i Mississippi med de löner och arvoden vi talar om här, men det är en principsak. Förmåner till anställda i en kooperativ organisation ska redovisas! Annars faller förtroendet för hela organisationen. Detta händer dessutom i efterdyningarna av Örbäck-historien. Han hinner inte mer än hamna bakom lås och bom förrän nästa mygelhistoria ser dagens ljus. Inte bra. När kommer nästa avslöjande? Ett rykte säger att vissa HSB-anställda har en stuga någonstans i fjällen att dela på. Var ser vi denna i årsredovisningen (om det är sant)? | ||||||||
micke | ||||||||
Rotary hyr inte av HSB det kan jag aldrig tro. De brukar alltid knyta det till någon restaurang och då ligger väl Twisted, för den heter väl så, nära till hands. Så den saken är nog rätt enkel att utreda.
Alf Gustavssons, Lars Danielssons och Michael Carlssons rotary-klubb. Notera att Michael Carlsson ej uppges som medlem (se fliken "Funktionärer") i denna klubb (det står i stället i Rotarys yrkesregister). Men jag har ställt frågan i en av mina motioner, så vi får se vad svaret blir. Jag vill att det ska finnas en öppenhet inom HSB, och då ska man inte lägga locket på för sådana uppgifter. Hur många är det t.ex. som vet att Michael Carlsson sitter i samma styrelse som valberedningens sammankallande? | ||||||||
HSB medlem | ||||||||
Det är uppenbart att det råder en stor svartsjuka här inne. Har ni inget annat för Er än att kräka ur er på andra. Det är också uppenbart att vissa här inte förstår vad de pratar om när det spekuleras om att vice VD hade rösträtt och att HSB skulle undanhållit att Daniel L gick in som ledamot (det fungerar så om någon ordinarie lämnar) osv. Dessutom blandar ni ihop äpplen och päron i beräkningrna om VD:ns avgångslön. Men det är klart, ni härinne som kräker ur Er på andra drivande och duktiga människor skulle definitivt inte platsa i NÅGON styrelse och det vet ni om, det är kanske just därför ni måste ge upplopp för Er svartsjuka här.. Att blanda in Rotery klubbar osv är patetiskt. Då kan man lika gärna påstå att de är uppgjort innan för att man handlar på samma Ica affär eller har barn på samma dagis. Vilken låg nivå vissa av Er ligger på härinne.
Liknande inlägg har flyttats hit: Stephan - 3376 En riktigt sann HSB:are uttalar sig nedan. De gedigna HSB:are har verkligen brett mellan fingrarna? En riktig HSB:are tycker allt skall hemlighållas.? En riktig HSB:are tycker att medlemmarna bara skall rätta sig i ledet? Goran - 3383 Till medlem: Ser fram emot välformulerade motioner utan meningslösa floskler från dig till HSB Malmö stämman i april. För du är väl medlem. Kör hårt ”bror duktig ” Stephan - 3384 Ni bästa "tydligen hjärtvättade" medlemmar som har synpunkter. Kom med fakta istället för att spy galla, för det är vad man gör när man kritiserar utan "att kritisera". själva har ni troligtvis aldrig skrivit en motion själva med tanke på tidigare motionsinkommande till HSB? pappa vet bäst följer er tydligen livet ut? Eller är det så att HSB lyckats "värva" några att spy mot de som har insett HSB hyckleri? Medlem (IP: 81.233.215.167) - 3418 debatterna på dessa sidor är på sandlådenivå! kom igen med sakliga fakta.... tappar man intresset annars? Admin Sorry för att vi inte är lika sakliga som du i ditt inlägg här. Det är ju inte alls att vara på sandlådenivå när man gör som du och klagar utan att ens kunna peka på vad man klagar på. Mycker mer "sakliga fakta" än vad du får här lär du få svårt att hitta någon annanstans. Det är inget tvång att besöka detta forum. Om du tappar intresset så är det tråkigt, men inget som kan göras något åt. Då får du söka dig till de forum om bostadsrätter som du tycker är sakligare. Den sakliga debatten går dock vidare här, och kommer att göra så till dess att det blivit lite mer ordning och reda inom bostadsrättsvärlden. Goran - 3423 Till”medlem” ! Förstår inte ditt bekymmer om sandlådenivå-det är ju din hemmaplan-där borde du väl trivas förträffligt. Sen kan man ju fråga sig om du är medlem i Knohults syförening ? Det finns apotek som har jouröppet-besök ett sådant ock köp något mot sur mage så skall du se att du kommer att må mycket bättre. Krya på dig ! | ||||||||
stephan | ||||||||
HSB:s Certifiering Certifieringens mål är att medlemmar i bostadsrättsföreningar och blivande medlemmar skall ha information om föreningens framtidsplanering och framtidsprognoser t ex prognos på avgiftsutvecklingen. Kanke borde HSB tänka på att certificera sina egna styrelser? Har HSB Malmö 34 000medlemmar? Min matematik säger då att en lön på 5 miljoner innebär att den enskilda medlemaavgiften för 34 000medlemmar gick till en lön??? Hoppas jag har fel 3 3 3
Men en vanligt förekommande uppgift den senaste tiden är 43.000. Jag gissar att ca. 6.000 av dem är bosparare (kanske fler, ingen vill avslöja hur många det är). Så i alla fall i snitt lite drygt hälften av medlemsavgifterna går till VD:ns lön. Kanske dessa pengar kan användas till något meningsfullare? OBS! HSB Malmös VD = drygt 5 mkr --- HSB Stockholms VD = under 1,6 mkr De drygt 5 miljoner kronorna till HSB Malmös VD kan jämföras med lönen på 1,3 miljoner kronor till HSB Stockholms VD, som utöver detta endast har en "försumbar" del i förmåner (totalt under 1,6 mkr i lön och övriga förmånsersättningar). Jag hoppas att fullmäktigeledamöterna och medlemmarna ställer krav på att det ska avslöjas vem det var i styrelsen som röstade för att behålla Lars Danielsson (enligt vad jag tagit upp flera gånger här). Som jag ser det finns det bara tre möjliga alternativ, och den som kanske ligger "bäst" till där är Anders Lundberg. Om jag skulle ha fel så är Anders Lundberg välkommen att dementera detta. Förhastat beslut får HSB-ledamot att avgå SKD Suppleanten uppger två skäl till varför han inte ville sitta kvar; att beslutet var förhastat och att en grupp i styrelsen gjort upp i förväg. "– Det var inte fel att förhandla om avtalet för att få ned kostnaderna och jag har inte några invändningar mot att mjukare värden ska betonas, men styrelsens majoritet agerade förhastat och riskerar att skada HSB Malmö, säger Daniel Ljung." Det var alltså inte fel, enligt Daniel Ljung, att en enskild styrelseledamot får rätten av de övriga att inte bara förhandla om avtalet, utan även att teckna avtalet, utan den övriga styrelsens vetskap? Dessutom en förhandling mellan två rotary-bröder! Varför invände du inte mot detta, Daniel? Du tycker inte att sådant agerande skadar HSB Malmö på något sätt? För om något skadar HSB Malmö så måste det väl vara detta, enligt min mening! Inte att styrelsen visar handlingskraft och får bort personer som bara är ute efter att sko sig själv. Och att det rådde en rejäl konflikt inom styrelsen utan revisorers eller någon annans vetskap, är inte heller något att anmärka på? Och att informationen till medlemmarna hela tiden varit i princip lika med noll är precis som det ska fungera? Etc., etc. Daniel, det känns onekligen som att du reagerar på fel saker. Det enda fel du hittat är att den som verkligen skadat HSB Malmö har fått gå! Not. För första gången så får vi idag via Skånska Dagbladet reda på att Daniel Ljung vid okänt tillfälle trätt in som ordinarie ledamot. HSB Malmö informerar lika lite om detta som om något annat. Fortfarande är det en hemlighet vem den enda ledamot var i styrelsen (utöver Daniel Ljung) som röstade för att Lars Danielsson skulle få sitta kvar. | ||||||||
Micke1 | ||||||||
Jag tror det inte gör något att han är med i samma klubb. Han inte har igjort hemlis av det. Han är en helt annan person och det är nog det viktiga i det här sammanhanget
Och fortfarande idag vet jag inte hur mycket han är med och betalar för att utnyttja min fastighet. Sedan vill jag inte hålla med om att det inte gör något att han är med i "de kickades klubb". Som jag nämnde innan så skapar det en osäker situation, där man inte vet om deras vänskap på fritiden (som de ljuger om att de inte har!) gör att Lars Danielsson får inside information om den fallskärm som ska förhandlas fram. Alf Gustavssons höjning av sin rotarybroders lön var från den sanslöst höga lönen 1,9 mkr till den inte mindre sanslösa lönen, drygt 5 miljoner kronor (inkl. sociala avgifter).
| ||||||||
Micke1 | ||||||||
Löneavtalet som Alf skrev under är betydligt mycket högre än vad styrelsens förslag var så micke kan jag svara att de inte behöver stå i skamvrån.Vad jag kan se så är det inte så stor skillnad mellan det och det han tidigare hade. Styrelsen reagerade över det vilket gjorde att Alf avgick. I den saken visade styrelsen att de var handlingskraftiga. Orsaken som jag ser det att de avgick hör ihop med Lars Danielssons avgång/sparkning och att de inte blev kallade till möten som hölls av styrelsen. Enligt vad jag läste och tolkade Sydsvenskans artiklar.
De ville bara ha mer att säga till om än vad medlemmarna har. Men i en medlemsorganisation tycker jag nog att medlemmarna ska ha mer att säga till om än facknissarna. Är det inte lite pinsamt att tf. VD på HSB Malmö Michael Carlsson är medlem i Alf Gustavssons och Lars Danielssons lilla Rotary-klubb i HSB Malmös (läs medlemmarnas) lokaler? Styrelsen har gjort helt rätt när de anlitat advokat för att förhandla om Lars Danielssons fallskärmsavtal (var står det i årsredovisningen att han har ett sådant, för övrigt?), men nu har ju Lars Danielsson en länk in i HSB-organisationen, där han kan få insyn i förhandlingarna från andra sidan. Kanske lika bra att kasta ut t.f. VD Michael Carlsson oxo när man ändå är igång? 3 | ||||||||
micke | |||||
Vice VD ingår inte i styrelsen. Så det kan inte vara han. Notera att facket och Daniel Ljung som måste varit ordinarie vid omröstningen inte såg till medlemmarnas bästa. Utan kunde tänka sig en fortsättning med ännu högre lön vad jag förstår. Skäms! (¤
| |||||
stephan | |||||
Mitt tips är att det var vice VD:n som röstade på att VD:n skulle sitta kvar. Jag grundar mitt stalltips på de uttalanden som vice gjort. och den radiointervju som hon gjorde. Också på att de närmaste cheferna oftast skyddar sina "likar".
| |||||
micke | ||||||||
Vem har kliat vem på ryggen? Det räcker med att titta i HSB Malmös årsredovisning, eller här på dessa sidor för att se hur mycket facket har i arvode. Har de som bestämmer i HSB Malmö verkligen bestämt så? Det är minsann bra att facket inte är med längre. De anställda måste välja nya representanter eller är det antalet anställningsår på HSB Malmö som styr? Tommy Schumann och de andra borde skämmas som de har agerat! 3 3 3 Det är medlemmarnas pengar det handlar om! 3 3
Det är att nu gör de fackliga representanterna i styrelsen det ännu svårare att hitta nya ledamöter till styrelsen. Vem vill sitta där med dessa "pellejönsar"? De tidigare arbetstagarrepresentanterna har skött sig mycket illa. De opponerar sig inte när det förekommer fiffel, men när styrelsen kickar de inblandade, då börjar de gnälla. Håller med! Vill de anställda ha arbetstagarrepresentanter i styrelsen så får de nog se till att välja nya innan valberedningen plockar fram kandidater till styrelsen. Detta så att inte tänkbara kandidater sedan hoppar av i sista stund bara för att de måste sitta med dessa livstidsanställda facknissar? Sedan vill jag bara tillägga att jag tycker det är bra om styrelsen satsar på "mjuka frågor" och medlemsfrågor. Det är något som man missat under de senaste nästan 100 åren, så det är kanske dags att börja nu. Nästan alla mina motioner handlar om detta så jag är naturligtvis intresserad av att höra vad styrelsen mer konkret tänkt sig här. Noterar också att det fortfarande är skrämmande informationslöst på HSB Malmös webbplats. Ofattbart dåligt! Det får inte fungera så här illa! Det måste nu snabbt fram all info från Köpenhamnskonferensen och rätta namn på förtroendevalda och anställda som är kvar! Jag gjorde en liten sammanräkning. Styrelsen består idag av 6 personer. 2 facknissar. 1 suppleant. Summa: 9 Fem röstade för att kicka VD:n. Fyra röstade emot. Summa: 9 Alltså fick suppleanten rösta, och rösten blev som vi vet mot att kicka VD:n. Två av de som röstade emot var arbetstagarrepresentanter. Det ger totalt 3 av de 4 som var emot att kicka VD:n. Det var alltså en i styrelsen som inte ville kicka VD:n. VEM? Det måste fram vem detta var eftersom det är en direkt avgörande fråga inför årsstämmans val! | ||||||||
Micke1 | ||||||||
Kul att se att många kommentarer kommer in på mitt inlägg. Det var en markant ökning och jag håller med styrelsen att det var rätt att sätta ner foten och gå imot det. Håller med dig om att en extra stämman inte behövs men att platserna skall sättas till förfogande. Jag spekulerade när det gällde de fackliga representanterna eftersom de företräder personalen. Läste i SDS nu att anledningen var "att vi inte accepterar de grupperingar inom styrelsen som sammanträder och bereder ärenden utan vår kunskap och medverkan”.
Det finns inget konkret i detta så man ska nog ta vad som sägs med en nypa salt. Bevisligen fick de fackliga representanterna vara med att rösta, så den biten var i alla fall inget problem. Om de sedan vill vara med när styrelseledamöterna bereder ärenden och dylikt så krävs det nog fler fackliga representanter eftersom de då konstant måste ha en "vakt" bakom ryggen på varje styrelseledamot. Frågan är om facknissarna har missuppfattat sin roll en aning när de säger att de inte accepterar att styrelseledamöterna sitter hemma i sin kammare och bereder ärenden utan att bjuda hem dem. Det är inte de fackliga representanterna som ska styra HSB Malmö, även om de tycks tro detta. De blev putt för att de inte fick som de ville. Sån't är livet ibland. Man får inte alltid vad man vill, och det kan naturligtvis upplevas jobbigt, speciellt om man är van vid att altid få sin vilja igenom. Men nu är facknissarna borta, liksom fiffelnissarna, och då kanske styrelsen kan få lite arbetsro så att det blir något gjort. | ||||||||
micke | |||||
admin har rätt, det är skrämmande att Daniel Ljung och facket försvarar sådana avtal.
| |||||
Daniel Ljung | ||||||||
Min "brud" sitter på ett eget mandat och jag lärde känna henne genom mitt föreningsengagemang.
Övrigt. Från deltagare på Köpenhamstrippen så har jag nu fått veta att avtalet mellan f.d.VD och f.d. styrelseordförande togs upp. Avtalet skulle tydligen ha varit något i hästväg, som inte liknade något annat avtal. Det kommer förmodligen stå i media i morgon, så jag behöver inte gå närmare in på det nu, men enligt vad jag hört så skulle det inte bara vara en ryslig höjning av VD:ns inkomst med fri bil och allt. VD:n krävde tydligen också att det skulle läggas in i avtalet att någon skulle städa hans bostad. Ännu inte helt verifierade uppgifter säger att det dessutom hade varit avsikten att föra stämman bakom ljuset avseende VD:ns löneökningar (vilket resten av styrelsen inte tyckte var rätt, medans tydligen detta beteende är ok för arbetstagarrepresentanterna). Jag hoppas att alla förstår att nu måste verkligen detta avtal offentliggöras i sin helhet! En oberoende granskare måste tillsättas (finns det fler avtal av denna typ som tecknats?) | ||||||||
micke | |||||
Håller med admin. Men Micke1, styrelsen berättade att facket var med i beslutet? Och i demokratisk ordning följer man majoritetens beslut. Vad de har för känslor är ointressant. Menar facket att HSB Malmö inte skall arbeta som en medlemsorganisation? Här håller jag också med admin. Facket borde inte suttit där från början och när det gäller inriktning är det väl de som medlemmarna har valt som skall bestämma. Har man arbetat 40 år på HSB Malmö och inte fattar det bör man nog söka nytt arbete. 3 3 3 3
| |||||
Micke1 | ||||||||
Min syn på HSB avhopp etc är följande: Fackliga representanterna hoppar av för att personalen vill att Lars Danielsson är omtyckt och ger arbetsro. Annars hade de inte hoppat av. Vad jag har läst så har inte de som hoppat av fått deltaga i beslutet eftersom de ej "varit kallade". Detta är ett stort fel från styrelsens sida och så skall det inte gå till. Jag hade själv hoppat av om jag ej fått insyn i beslutstagningen. Sen kan de vänta med att ta bort Lars om man nu vill ha en annan inriktning på arbetet tex ta det på årsstämman.Är det inte styrelsens roll att styra VD på rätt spår? Vi hade sparat en del pengar med på det sättet med. Bengt H, ditt påhopp på Daniel hör inte hemma här. Ta reda på informationen varför han ställde sin plats till förfogande istället för kalla han en pojkvasker. Kul att se att någon i styrelsen har moral att stå på sig och följa sin övertygelse. Goran, jagh var en av dem som var med i helgen och festade som du kallade det på andras bekostnad. Medlemmarna i "min" förening fick stå för kostnaden men man måste också tänka på att jag kanske lärde mig något under resan med som gör att man kan se det som en investering. Avis eller? Stephan, att blanda in USA-problemet när det gäller ekonomin är helt rätt erftersom de är en bidragande faktor till hur tex räntebilden blir för våra inlåningar. Vet inte om du är hemma på ekonomi men även vi kan bli påverkade i lilla sverige om stora usa går dåligt finansiellt. Anser att styrelsen skall sätta sina platser till förfogande vid årsstämman och där kanske bli invalda igen eller delar av den. Är ett valberedningsarbete som bestämmer det.
Vilka de två andra var som ville ha kvar VD:n framgår inte, men eftersom Daniel Ljung i egenskap av suppleant inte har rösträtt så kan han i alla fall inte ha varit en av dessa (om inte styrelsen särskilt gett honom rösträtt i denna fråga). Det finns inget som säger att de fackliga representanterna hoppade av för att personalen anser att han var omtyckt och gav arbetsro (jag har hört motsatsen, men rykten är rykten, och inget annat). De ska representera de anställda, men de kan precis lika gärna ha representerat sig själva. Så om detta vet vi ingenting (ännu). Att arbetstagarrepresentanterna går ut i media med att de känner sig överkörda var för att de inte fick sin vilja igenom i den demokratiskt genomförda röstningen. Inget annat. Men det viktigaste här är att alla fått vara med och ta ett beslut i frågan, precis som det självklart ska fungera. Styrelsen har inte gjort fel här. Visst hade de kunnat vänta med att plocka bort VD:n om det var för att de ville ha en annan riktning på arbetet. Men det är den offentliga versionen. Styrelsen vill förmodligen inte gå ut med några anklagelser, men visst hade det varit bättre om förklaringen varit lite mer tydlig. Håller helt med dig om att det är styrelsens uppgift att styra in VD:n på rätt spår. Men kanske det inte var så lätt, vad vet jag? När det gäller den före detta styrelsesuppleanten så framgår väl skälet till hans avhopp med all önskvärd tydlighet. Han gillade inte att VD:n kickades. Och det måste han naturligtvis vara fri att tycka. Om det sedan var det enda skälet kan man undra. Jag vet att han läser vad som skrivs i detta forum, så vi kanske kan få svar direkt från hästens mun? Jag ska inte svara för Goran, men han kanske mest avsåg att det inte kändes som riktigt läge för att festa just nu... mer än kanske för att dränka alla bekymmer? 3 Dessutom så är det ju tyvärr många som inte informerar vidare till sina medlemmar om vad som kommit fram, och då ska inte medlemmarna behöva bekosta detta. För de brf:ar där medlemmarna informeras om lärdomarna från Köpenhamsresan kan det säkert ha varit en bra investering. Det är väl troligt att styrelsen kommer att ställa sina platser till förfogande på årsstämman för att se om de sedan blir invalda igen. Men jag tycker vi nu ska ge dem en chans att visa vad de går för, under den relativt korta tid som är kvar till årsstämman. Jag tycker inte att det ska kallas till en extrastämma för att röra till det ännu mer i detta läge! | ||||||||
micke | ||||||||
Styrelsen för HSB Malmö berättade att medlemskapet är viktigt nu. De sa inget negativt om någon. Daniel Ljung hade med sin brud 3 på medlemmarnas bekostnad... det kommer han säkert att få schavottera för liksom att han inte tagit sitt ansvar utan försöker berätta att han inte har vetat något? (¤ (¤
Så får det väl aldrig gå till ??? Hur har HSB Malmö ens kunnat acceptera att en fullmäktigeledamot tar med sig utomstående på en fest och låter denna förenings medlemmar stå för fiolerna? Är detta verkligen sant? HSB Malmö kan inte alltid skylla ifrån sig, utan de måste faktiskt ta lite ansvar själva! Jag har informerats av HSB Malmös styrelse att suppleanten alltid är med på styrelsemötena. Självklart att Daniel Ljung vetat vad alla andra vetat! Dylika lögner, som att han inte känt till något, är skrämmande. Jo, medlemskapet är självklart viktigt, men sådana luddiga uttalanden från styrelsen kanske inte ger så mycket just nu? Styrelsen borde vara mer konkret. Jag kan förstå att ingen i styrelsen säger något negativt om någon. Jag gissar att det väl är rätt av dem att gå. | ||||||||
stephan | ||||||||
Kl 09.40 HSB Malmös styrelse svarar på frågor Kl. 10.30 Bensträckare Det är nog bra för HSB att frågestunden är det första som sker i Köpenhamn. (innan man tar "den lille"3) resten av programmet ställer jag mig också undrande över USA-problemen tillexempel. Jag tror det blir svårt att referera det som sägs om detta till medlemmarna. för det är väl det som är meningen? De är i alla fall de som betalar. HSB borde iställer "bjuda" föreningarnsledamöterna på information hur fastighetsskatten påverkar föreningen, och kanske ett tips om att styrelserna skall använda "vinsten" på fastighetsskatten till att minska en avgiftshöjning.
Dags att vi får börja höra lite om vad som hänt (utöver kvällens festande). Och så kanske HSB Malmö kan börja uppdatera sina webbsidor och ge någon förbannad form av information, så att inte precis all information om vad som händer i HSB Malmö enbart kommer från olika media. Läs HSB-styrelsen vill ha annan sorts direktör SKD
| ||||||||
Goran | ||||||||
Hej o hopp ! Jag tänker i detta nu på alla HSB:are som festar loss i Köpenhamn. Tänk så fantastiskt att kunna äta och dricka gott på andras bekostnad. Det är klart att det finns skäl att festa-ingen ordförande, ingen VD, inga fackliga styrelserepresentanter inga suppleanter och inget förtroende någonstans. Skål för f..n !
Jo, det känns som ett hån mot medlemmarna att de ska behöva betala för att deras förtroendevalda ska festa ihop med HSB Malmö i detta läge. Hur många av dessa representanter för medlemmarna kommer hem på lördag och genast börjar informera de som valt dem om allt som hänt, vad de lärt sig och vilka stora förändringar de snarast kommer att dra igång för att förbätta verksamheten i föreningen? De fackliga styrelserepresentanterna kanske avgick för att de inte fick vara med och festa i Köpenhamn? 3 En intressant fråga här är vad som fick dessa representanter för facket att vakna till just nu? De har inte sagt ett ljud under hela den långa tid problemen i styrelsen pågått! De har låtit en styrelseordförande härja fritt (enl. vad som framgår från vad resten av styrelsen framfört), och inte tillfört något för att det skulle bli bättre. Jag skulle kunna nämna hundratals saker bara sedan förra årsstämman där fackrepresentanterna borde ha reagerat. Men inte ett dugg har de gjort! De har inte ens tagit avstånd från Alf Gustavssons hemliga avtal Skrämmande! I stället så går de nu ut i media och försvarar ett oärligt beteende. Har de ingen skam i kroppen? Det känns som att det blev ett stort extra plus för HSB Malmö att de blev av med sina fackrepresentanter på köpet. Det kanske bästa av allt i denna historia?Så här skriver Sydnytt; "HSB Malmö:s VD tvingas avgå Turbulensen i HSB Malmö fortsätter. På fredagen stod det klart att också vd:n Lars Danielsson avgår. I förra veckan avgick styrelseordföranden Alf Gustavsson på grund svåra konflikter inom styrelsen. Sedan dess har sammanlagt fem ledamöter lämnat styrelsen. VD:n för HSB Malmö, Lars Danielsson, lämnar företaget efter uppmaning från styrelsen. Lars Danielsson säger till Sydnytt att han satt effektivitet och lönsamhet i första rummet. Styrelsen vill nu, enligt Lars Danielsson, satsa på mjuka värden som medlemsfrågor och kooperationen. Danielsson är 55 år och lämnar HSB med två årslöner." Det är inte fem ledamöter som lämnat styrelsen efter Alf Gustavssons avhopp. Det är 2 arbetstagarrepresentanter och två suppleanter till dessa, plus en styrelsesuppleant. Med andra ord noll styrelseledamöter. Är det ingen som har den minsta koll på någonting? Sydnytt borde ta och försöka sätta sig in lite i det som de rapporterar om. Varför går inte HSB Malmö ut och informerar sina medlemmar om sanningen, när nu media förvränger den på detta allvarliga sätt? | ||||||||
Bengt H. | ||||||||
Om man inte klarar av att ta tuffa beslut så platsar man inte i en styrelse! Styrelsens suppleant är bara en pojkvasker och har väl aldrig varit ute i arbetslivet förut, så styrelsens beslut kan naturligtvis vara en lite känslig sak för honom. En uppsägning är sällan vacker. När någon varslas så tror jag det är rätt sällsynt att denne utbrister i glädjetjut. Jag vet inte vilken annan väg styrelsen kunde välja i detta läge, så heder till styrelsen som nu följde majoriteten av medlemmarnas önskan.
Hmm... om styrelsen tar ett majoritetsbeslut att avsätta VD:n, hur kan de känna sig överkörda för att de med beslutsrätt tagit detta beslut? Här är så väldigt många frågor nu att man blir helt förvirrad över vad 17 det är som händer? I SKD står det; "– Han har fått rätsida på verksamheten och har inte några brister i arbetet gentemot föreningarna och medlemmarna, säger Tommy Schumann." Jo, han har alldeles säkert haft sina kvaliteter, men från vad vi har läst i media och den info vi fått från HSB Malmö så har han inte varit ärlig mot varken styrelsen eller medlemmarna, och ska man då inte behöva stå sitt kast när detta nu har upptäckts? Som fackliga representanter borde de i stället för att ta oärligt beteende i försvar, ha gått ut och sagt att sådant agerande är oacceptabelt! Att VD:n, som han säger, handlat i god tro, undrar jag om det är någon enda som litar på. Han är mer intelligent än så, och man ska veta att VD-lönen var exceptionellt hög redan innan det hemliga avtalet. Historien upprepar sig. I SDS kunde vi läsa följande om f.d. f.d. VD:n Johnny Örbäck; "1999 undertecknades ett avtal som gav HSB:s dåvarande vd Johnny Örbäck 88 000 kronor i månaden. Vid en uppsägning hade avtalet kostat HSB drygt tre miljoner kronor. När kostnaderna för Turning Torso sköt i höjden hamnade initiativtagaren Örbäck i öppen konflikt med styrelsen. Innan han sparkades omförhandlade styrelsen Örbäcks lönevilkor - bakom ryggen på HSB:s medlemmar - till 125 000 kronor i månaden. Ett avtal som kostade HSB över fem miljoner kronor extra jämfört med det tidigare avtalet." I en kooperativ organisation måste medlemmarna komma i första hand, och man måste ge tydliga signaler om att man inte accepterar vad som helst, annars tror alla att det är fritt fram att bete sig hur som helst utan att det får några konsekvenser. Styrelsen har visat på en styrka i att ta detta beslut. Det är nog svårt för en styrelse att bereda alla ärenden tillsammans med alla de fyra fackliga representanterna i styrelsen. Om styrelsen skulle göra detta så skulle styrelsearbetet bli lidande. Vad gäller avgångsvederlaget för den f.d. VD:n så vet vi inte så mycket mer om hans fallskärmsavtal än att han har två års uppsägningstid. Alltså 2 årslöner. Nästan 4 miljoner kronor. Sedan tillkommer gissningsvis 1,5 miljon kronor, så en uppskattning är att det landar på 5,5 mkr. | ||||||||
Micke1 | ||||||||
Kan hålla med dig Göran om ditt inlägg. Han blev uträknad av fullmäktige pga av olika saker och nu ger han sig in i "leken" igen. Sen fråga 17 i admins inlägg finns informationen på HSB Malmös hemsida gällande frågestund. Så man kan säga att informationen är ute. Skall själv deltaga i Köpenhamn vilket medlemmarna i min förening står för. Anmälningsavgiften är rätt hög för att deltaga. Hoppas på att det skall bli givande så att föreningens medlemmar skall få tillbaka det i långa loppet.
"Michael Carlsson ny tf VD i HSB Malmö
| ||||||||
Goran | ||||||||
En före detta ordförande i HSB Malmö som avslutade sin sejour med att inte själv få ansvarsfrihet försöker nu att få till stånd en extrastämma för att fälla den nuvarande styrelsen. Vad kan hans syfte vara ? Kanske ett HSB Malmö utan styrelse ? Egen revansch ?
I helgen (fredag kväll-lördag) är det fest för HSB Malmö.
| ||||||||
stephan | ||||||||
Bättre förr? Då fanns i alla fall proggmusiken som talade om hur det var. Nationalteterns text. "miljonärerna och skattefifflarna går fria" stämmer än idag. Men tidningarnas sätt att skriva om de enskilda fifflarna, de som "myglar" med sjukpenning etc det är tydligen stort? Men att utbildade fifflare stödjer varandra och på så sätt gör de enskilda till "jkan de kan jag" det ska det talas tyst om? Nej bättre upp media. Börja i rätt ände med att avslöja på chefsnivå så blir samhället bättre.
Ska berätta mer i detalj senare, men kan bara kort nämna lite om dagens årsstämma.
| ||||||||
stephan | ||||||||
Jag skrev för några dagar sedan och undrade, varför de stora morgon o dagstidningarna inte har ett ord om HSB Malmö och deras chefers agerande. Första svaret från från dessa tidningars synpunkt på HSB Bostad här nedan tyder på det jag trodde. Liknande händelser är så vanliga numera att det inte är något att skriva om. Vart är vi på väg. Chefssvin får bete sig hursomhelst. Medlemmar och "Svensson" skall inte få veta något? "Varför nyhetsredaktionerna på DN inte har tagit upp fallet känner jag inte till, kanske har man bedömt att det är en lokal konflikt som inte har större allmänintresse. Har du information i ärendet bör du kontakta ekonomiredaktionen eller Sverigeredaktionen på DN, tel vx 08-738 10 00. Med vänlig hälsning Bo Westmar Redaktör, DN " Inga journalister som läser dessa sidor? Mot en egenkostnad av kopiering får ni allt i detalj av det jag skrivit om Väduren på dessa sidor. En och annan bra atikel om hur det går till i HSB-föreningar kunde det bli? Och kanske framförallt hur revisorer arbetar inom branchen.
Kan något beröra hela Sverige mer än konflikten i HSB Malmö? HSB finns ju faktiskt på några fler ställen än i Malmö. Det som hänt i HSB Malmö kommer oundvikligen att få effekter på HSB i hela Sverige, från Ystad i söder till Haparanda i norr (eller var nu den nordligaste HSB-föreningen finns). Det kommer det att göra även om HSB Riksförbund försöker dölja vad som hänt, och även om DN inte har kompetens att bedöma vad som är av allmänt intresse. Men jag tror att resultatet hade blivit så mycket bättre om media hade varit lite mer vaken. Fifflande ordföranden och VD som i hemlighet har en klubb ihop (en uppenbar jävsituation), styrelsekonflikt, hemliga avtal, lamslagen styrelse, alla lägger locket på, krav från brf:ar på styrelsens avgång, en mycket dåligt skött förening, en kommande kaotisk årsstämma, etc, etc. Skulle denna dokusåpa i en nationell förening inte vara av allmänt intresse? Jag tror media behöver väckas lite, och hade jag bara haft tid för det så hade jag skrivit till all media i hela landet. Här hade media kunnat göra en god sak för hela Sverige och uppnå bra förändringar inom branschen bostadsrätter, och vad gör de? Ingenting! Journalister kan vara svårväckta ibland, speciellt om det rör sig om mer komplicerade historier som i ditt fall. Svårt att sammanfatta det i en artikel som ryms i tidningen. Men om du gör deras arbete lite och gör en tillräckligt bra sammanfattning så är jag säker på att det fins journalister som nappar. | ||||||||
stephan | ||||||||
"Alf Gustavsson blev omvald för andra gången på HSB-stämman i april 2007. Mandattiden gällde ett år, men så blir det inte. – Jag hade gärna fullföljt uppdraget, säger han." Vad är det för svin som är chefer i detta land (speciellt i HSB). Dessutom kooperativa chefer. Skriva egna avtal utan styrelsens vetskap och ändå säga att man skall fullfölja uppdraget????? Du Lars får vänta tills du får skriva nya avtal med han där nere. Hoppas de blir varma. 333
Förtroendet för HSB Malmös fifflande VD Lars Danielsson torde vara mer än förbrukat vid det här laget.
| ||||||||
G-I | ||||||||
I vår förening finns 3 valberedare, 1 sammankallande och 2 till. Han som är sammankallande flyttar. Hur gör man då? Kan de två andra bestämma själva att den ena blir sammankallande?
Försvinner den som är sammankallande så utser de två andra sammankallande inom sig. Det är inget som är stadgat någonstans, utan det är att btrakta som praxis. Normalt utses sammankallande på stämman, men det finns faktiskt inget som helst som hindrar att detta sedan förändras. Att det ska finnas en sammankallande är ju mest en intern grej inom valberedningsgruppen så att det inte uppstår förvirring om vem som ska kalla till möte. Det är inget som är av intresse för resten av medlemmarna vem som är sammankallande. | ||||||||
stephan sundling | |||||
Tack till dessa medier som verkar bry sig om vanliga medlemmar i HSB-organisationen Skånska Dagbladet, Newsdesk Sveriges Radio Malmö, Helsingborgs Dagblad, Sydsvenskan, Men resten av drevet, bland annat de största morgon- kvällstidningar verkar göra som HSB själva, det vill säga mussel, och strutsmetoden. Varför? 3 3 3 3 3
| |||||
Goran | |||||||||
HSB-Styrelsens sönderfall. Ett rykte säger att Lars Danielsson fortfarande VD i HSB Malmö och före detta ordföranden Alf Gustavsson är medlemmar i samma rotaryförening.Kan detta ha betydelse i sammanhanget ?
MALMÖ-VÄSTRA HAMNEN Rotaryklubb
| |||||||||
|
Turning Torso HSB Malmös högkvarter Byggt av medlemmarnas pengar hotpot.se/forum |
Myggan | |||||
klicka i den blå bollen Siamak. Dom borde ha koll och rekommendera dig nån som kan Brf.
| |||||
Siamak | ||||||||
Hej! Finns det någon som känner till duktiga jurister i Malmöområdet som kan hjälpa oss med tvist som uppstått med styrelsen? Detta har redan uppmärksammats i media (svt Plus och Sydnytt) dock utan positiva resultat. Tacksam för hjälp
Är det historien om vattenskadan? Jag har en lista med advokater (som i alla fall arbetar inom området) på min webbplats. Se inlägg 3295. | ||||||||
Myggan | ||||||||
Interna strider i styrelsen har lett till att ordföranden för HSB Malmö, Alf Gustafsson, nu lämnar sin post eftersom han inte längre har styrelsens förtroende. Ordförandeskapet tas nu över av viceordföranden Maj-Britt Thulin. Klicka i bollen. Lyssna på Maj Britt om varför Alf avgick.
Och nu kom det äntligen ett litet livstecken från HSB Malmö.
| ||||||||
Goran | ||||||||
"Övriga styrelsen hade för avsikt att bland annat ta ifrån mig min rätt att kommunicera utåt säger Alf Gustavsson till Sydsvenskan." Kvarvarande styrelseledamöter Maj-Britt Thulin , Maria Bengtsson, Anders Lundberg, Olle Strand, Henric Lellky hade samtliga sina mobiler avstängda och hemma hos Giovanna Brankovic svarade en anhörig, som snabbt förklarade att hon inte vill prata med Sydsvenskan. Tystnaden breder ut sig i HSB Malmö ! När kommer anledningen till krisen i styrelsen och vem berättar ?
Styrelsen har tydligen tagit sig sovmorgon idag.
| ||||||||
Myggan | ||||||||
NV Götaland håller på och bygger bostäder. Vart vänder man sig för att få reda på totalpriset för detta bygget? Medlemmar har rätt att få veta eller?
SENASTE NYTT !!!
| ||||||||
Fredde | |||||
Ja, om styrelsestolarna är till salu så borde nog den första platsen som säljs vara ordförandens. Arvodet till styrelsens ordförande är på nästan 200.000 kr om jag minns rätt från SDS. Wow!!! En nätt extrainkomst, så man kan kanske ha viss förståelse för att han biter sig fast och vägrar avgå trots att alla andra vill bli av med honom. Men det måste lätt vara värt 200.000 att få honom utbytt! 3
| |||||
Goran | |||||
Med anledning av artikel i SDS. Är Turning Torso till salu? Det är inte jag som avgör, det är en styrelsefråga, säger vd Lars Danielsson. Med tanke på den turbulens som råder i styrelsen så bör nog stämman avgöra frågan om försäljning , eller hur ? Allt är till salu men jag vet inte vid vilken prisnivå. I de styrelsemöten jag deltagit i har frågan inte varit aktuell. Turning Torso är till stor glädje både för HSB och regionen, säger HSB Malmös styrelseordförande Alf Gustavsson. Det är möjligt att det är till glädje för regionen och styrelsen i HSB Malmö-men för medlemmarna är det nog en aning tveksamt. Allt är till salu ? Vad kan en styrelseplats kosta tro ?
| |||||
Myggan | ||||||||
Klicka i bollen Sälj omedelbart innan marknaden backar mer än den redan har gjort. Redan backat 8-9% i malmö. Rädda hem en del av pengarna som MEDLEMMARNA har förlorat.
Turning Torso överstiger produktionskostnaderna? OK, det är väl bra, men ännu bättre hade det varit om produktionskostnaderna överstigit alla kostnader för Turning Torso. | ||||||||
stephan | |||||
Senaste nytt på Sesamsök på Borevision. "Hemsida ifrågasätter maktfullkomliga styrelser" Snart ett år sedan. Ja tyst det är i husen om HSB och sina kompisar. BoRevision Ingen har skrivit i dessa spalter på länge om BoRevision. Som alla vet var det tidigare ett dotterbolag till HSB (någon skillnad nu? Det är ju samma människor som arbetar där) För ett år sedan "köpte" VD:n och några till bolaget. Dyrare, billigare, båttre, sämre? Ja fågetecknen är många som jag ser det. Själv har jag skrivit cirka 50 brev och talat om förskingring, och andra "busfasoner från styrelsen i brf väduren, men inget är besvarat. En gång fick jag till svar från VD:n att "jag har skickat ditt ärende vidare". till papperskorgen kan man undra. När jag skrivit har jag adresserat till hela bemanningen i Stockholm. men där lär det tydligen "regna hela tiden". Snälla skriv om era erfarenheter om "det nya BoRevision"
| |||||
Misteln | |||||
Vi ställde den 11 januari nedanstående fråga till Kent-Olof Stigh , ordf. i HSB Riksförbund med anledning av motionsrätten för alla HSB medlemmar i hela Sverige. Vår avslutande fråga gäller alltså om HSB Riksförbund tänker informera alla medlemmar om att lämna in motioner till den HSB region där man är medlem och om deras rättighet att via motioner vara med och påverka och förbättra ? Det är med stor glädje vi noterar att Nordvästra Götaland på sin hemsida lämnar information om just detta. Det vore dock önskvärt om HSB riksförbund gick i täten med denna information till medlemmar i HSB i hela landet. Varför agerar du inte Kent-Olof ? Med vänlig hälsning Bo Linde / Fredrik Löfvall Brf Misteln Vi kan bara konstatera att tystnaden är total och att någon information från riksförbundet inte synts till. Demokrati och öppenhet bland mycket annat står det talat om i HSB:s nya koder. Tomma ord ?
| |||||
stephan | |||||
HSB Uttalandet från HSB:s ledamöter med Affe i spetsen. "Den verkställande ledningen i HSB påpekar att trots den uppkomna situationen kommer verksamheten att pågå som vanligt." Har ni tänkt på vad det uttalandet egentligen säger? Jag tänker på att det kommer att gå på "kryckor", som det alltid har gjort? 3 3 3
| |||||
stephan | ||||||||
Förtroendekris i HSB Malmö Sex ledamöter i HSB Malmös styrelse har till ordföranden Alf Gustavsson meddelat att de saknar förtroende för honom. Den verkställande ledningen i HSB påpekar att trots den uppkomna situationen kommer verksamheten att pågå som vanligt. Förtroendekrisen för Gustavsson är efterdyningarna av ett skadat varumärke då den tidigare vd:n för HSB Malmö, Johnny Örbäck, nyligen i tingsrätten dömdes till 1,5 års fängelse för att olovligen föra ut 38 Mkr av medlemmarnas pengar till utländska konton. Som följd har, bland annat, brf Misteln stämt styrelsen med krav om att den senaste årsstämman i HSB Malmö ska göras om. Kul att se att någon annan än Sydsvenskan skriver om HSB:s miserabla skötsel.
Men HSB Riksförbund tiger som muren. Detta tror jag skadar HSB:s rykte betydligt mer än vad HSB Riks tror att det skadar HSB:s rykte att informera medlemmarna om vad som händer inom HSB. En positiv effekt med denna information hade varit att andra kan ta lärdom av de misstag som görs i andra regioner. Men allt ska vara hemligt, helt traditionsenligt. Ska det någonsin ske några förändringar? HSB Riksförbund menar att allt som händer utanför Sthlm är lokalt, och därför inget som HSB Riksförbund ska informera om (mer än kanske om Uppdrag Granskning tar upp något om HSB). | ||||||||
Micke1 | ||||||||
Kan hålla med att valberedningen i HSB Malmö har ett tufft jobb nu men tror att de kan lösa uppgiften så att en del slipper sitta kvar.Kan vara arvodespengarna som dra folk att sitta kvar som inte har förtroende.
Det kan faktiskt mycket väl vara så att hela styrelsen (utom Alf Gustavsson) avgår till stämman. Även om valberedningen frågar styrelseledamöterna idag om de vill sitta kvar så kan det mycket väl förändras till stämman. Detta måste valberedningen vara beredd på! Och sedan är frågan vem stämman vill ha kvar. De kanske vill ha helt nytt färskt blod. Kan valberedningen förse stämman med detta blod? Jag vet i alla fall någon i denna styrelse som definitivt inte platsar där, och ju fortare denna person kommer därifrån desto bättre för de 42.000 eller drygt 43.000 (vilket det nu är) medlemmarna !!! Så om valberedningen inte har en fulltalig styrelse i beredskap till stämman, utöver sittande styrelse, kan rejäla problem uppstå. Jag har nu lagt ut de motioner jag lämnat in till HSB Malmö.
| ||||||||
Myggan | ||||||||
Vad är det som händer i HSB Malmö? Om dessa människor inta avgår omedelbart kommer detta att driva HSB Malmö i fördärvet! Kommer HSB Sverige att skadas? Givetvis! Vi vill veta NU vad som pågår. Här sitter det flera föreningar och är oroliga för HSBs framtid och Alf Gustavsson biter sig fast! KRÄV EN EXTRASTÄMMA NU!
Hela styrelsen i HSB Malmö uppmanas avgåDet är bara ett problem, och det är att valberedningen förmodligen inte har någon reservordförande i backfickan. Det är därför Alf Gustavsson vägrar att lämna sin post. Han hoppas att det inte ska dyka upp någon ersättare till honom, så att han får sitta kvar enbart av denna anledning.HSB Malmös framtid hänger nu på att valberedningen visar att den kan prestera något. Medlemmar måste också nominera ledamöter till styrelsen, annars väljs bara vem som helst som vill ställa upp (som vanligt är) i stället för de som är bäst lämpade. SDS skriver; "– Jag har förståelse för föreningarnas oro. Jag har ambitionen att vi så snart som möjligt ska komma in i en normal arbetsordning, säger HSB Malmös ordförande Alf Gustavsson." Men herregud, vad är detta !!! ??? Normal arbetsordning? Jag vet inte vad normal arbetsordning innebär för Alf Gustavsson, men om han tror att det ska bli en normal arbetsordning så länge han sitter kvar så simmar han i galen tunna.. SDS skriver; "En eller flera ledamöter måste avgå. Det är enligt HSB:s förbundsordförande Kent-Olof Stigh lösningen på styrelsekrisen i HSB Malmö." Glädjande att förbundsordföranden i alla fall klargör detta... även om det torde vara uppenbart för alla och envar. SDS skriver; "Också styrelseordföranden Alf Gustavsson är övertygad om att någon eller några ledamöter på sikt måste lämna styrelsen. – Det är självklart, säger han." Suck! Ja, bara synd att han inte tycker att det är lika självklart att han är en av dessa. SDS skriver; "Tidningen har pratat med de stämmovalda styrelseledamöterna Anders Lundberg, Giovanna Brankovic, Olle Strand, Henric Lellky och viceordföranden Maj-Britt Thulin. Ingen vill kommentera konflikten." Vad tror de att de kan vinna på att inte informera medlemmarna om vad som händer? Finns det verkligen inte en styrelseledamot som ser till medlemmarnas bästa och vågar ta bladet ur mun? Men det är glädjande att det finns förtroendevalda ute i föreningarna som i alla fall vågar uttala sig. Problemet är alla de förtroendevalda som försöker gömma sig bakom de andra, och sitter som tysta möss alltid. | ||||||||
stephan | ||||||||
Styrelsens rättigheter/skyldigheter Brev till vädurens styrelse "Mycket intressant fråga. Vädurens styrelse som konstant vägrar svara medlemmar på olika spörsmål, har ingen kunskap om vad som gäller. Att tiga är silver att tala är guld hoppas jag ni kommer att få se framöver. För att inte tala om revisorn Jonny Isaksson. Jag tror inte att jag under mina 55 levnadsår har träffat någon sån imbecill människa. En som skall vara ett led mellan medlemmar styrelse och myndighetskrav, som uppför sig som en mussla bör få det strängaste straff en revisor kan få. För 2000 år sedan hade stenig varit lämpligt straff för nämda Isaksson, numera kan man bara hoppas på samveteskval samt anmälan till revisonsnämnden. Pengar går före samvete har Jonny Isaksson redan bestämt sig för, den saken är helt klar. Stackars boende i väduren som har med detta folk att göra." 3 3
Pressmeddelande från HSB Malmö De sex övriga stämmovalda ledamöterna i HSB Malmös styrelse har till ordföranden Alf Gustavsson meddelat att de saknar förtroende för honom. Trots att det finns meningsskiljaktigheter inom styrelsen har vi kunnat enas om hur vi ska lösa situationen fram till ordinarie stämma i april. Samtliga styrelseledamöter vill här understryka att alla i styrelsen kommer att hantera den uppkomna situationen på ett ansvarstagande sätt med våra medlemmars, kunders och övriga intressenters bästa i åtanke. Den verkställande ledningen påpekar att trots den uppkomna situationen pågår verksamheten som vanligt. / Styrelsen i HSB Malmö Bengt Skånhamre 2008-01-11 Vad menas med;
| ||||||||
stephan | |||||
Tystnadsplikt styrelse. Här har HSB Riksbyggen verkligen lyckats i sitt uppsåt att styrelseledamöter skall hålla käften för att uttrycka sig lite hårt. Det enda jag ser är att styrelsen skall hålla tyst när det gäller anbud och uttalanden om boende. För övrigt skall de informera så mycket som möjligt. Det är rena "hispan2 att styrelseledamöter skall vara "försiktiga" med information. ännu har ingen dömts för att sagt för mycket. Istället borde 90%av styrelseledamöterna dömas för att säga för lite till sina medlemmar. Öppenhet är godhet, och sammanför bostadsrättsinnehavare. Ut ur musselskalen alla styrelseledamöter, ingen riskerar att tala sanningen.
| |||||
G-I | ||||||||
Detta med vem får prata om vad i en styrelse är en mycket intressant fråga. De flesta ledamöterna är rädda att säga nåt överhuvudtaget, för att de inte vet riktigt vad gränsen går på vad som ingår i tystnadsplikt eller inte. Varför är det så? Jag tror att det rä för att styrelserna tar sig inte tid att göra en lista på vad ingår i det man INTE får prata om. Som styrelseledamot, om man har en klar bild på vad man inte får prata om, sen vet man att man får prata om allt annat. I alla fall, oavsett hur man gör, det är viktigt för en styrelsen att tillåta alla ledamöterna att yttra sig (de måste ju ta varje möjlig tillfälle att prata med medlemmarna/uppdragsgivarna) genom att ta ett interna samtal på vad man får prata/inte prata om. Jag tror att det rä för att styrelserna tar sig inte tid att göra en lista på vad ingår i det man INTE får prata om. Som styrelseledamot, om man har en klar bild på vad man inte får prata om, sen vet man att man får prata om allt annat. I alla fall, oavsätt hur man gör, det är viktigt för en styrelsen att tillåta alla ledamöterna att yttra sig (de måste ju ta varje möjlig tillfälle att rpaat med medlemmarna/uppdragsgivarna) genom att ta ett interna samtal på vad man får prata/inte prata om.
Men när det gäller valberedningen förstår jag inte riktigt hur man resonerar. Det kan inte få finnas bara en person som får uttala sig. Speciellt när det som i det här fallet inte ens finns något regelverk för detta. Det är ju bara att säga vad man vet, och ingen kan då anklaga denne för att ha gjort fel. G-I, en helt annan fråga. Vet du om Riksbyggen informerar sina medlemmar om att alla Riksbyggen-medlemmar har motionsrätt till Riksbyggens stämmor? Eller det är lika hemligt där som inom HSB? | ||||||||
Goran | ||||||||
Alf Gustavsson och Ingela Persson är de enda två som har rätt att uttala sig i frågor ställda till styrelse repektive valberedningen.Har övriga förtroendevalda försetts med munkavle ? Är detta ett skämt, eller ?
Gör de inte detta så får de ju också ta konsekvenserna av att det blir svårare att sy ihop en ny lösning. Och inte minst så gör det att medlemmarna börjar ifrågasätta alla andras ärlighet och uppriktighet. Varför detta hemlighetsmakeri? Det mesta om detta är ju redan ute ändå, så vad spelar det för roll? Eller Alf Gustavsson håller alla i sådant järngrepp att det inte finns en valberedare eller styrelseledamot som vågar prata? Det går ju alldeles utmärkt att göra detta anonymt i så fall (vilket verkligen inte borde behövas)! Ingen information finns ens på HSB Malmös webbplats. Hmmm. Jag undrar om det är denna historia som gjort att HSB inte vågar berätta hur det går till att lämna in motioner till HSB Malmös årsstämma? Jag vet inte riktigt hur, men det kan ju vara sammankopplat på något sätt. Viktig info från HSB Malmö ang. motioner
| ||||||||
stephan | ||||||||
Valberedningens sammankallande i thailand, jo ja tackar ja.
Ja, det måste ha kommit som en stor överraskning för Ingela Persson att valberedningen påbörjar sitt arbete nu. Kan i och för sig vara mysigt att lyfta sitt enorma arvode från Thailand.
| ||||||||
stephan | ||||||||
HSB=Hjälp Sådana beslutsfattare HSB:s styrelse kräver ordförandens avgång Det råder öppet krig i HSB Malmös styrelse. Ordföranden Alf Gustavsson klamrar sig fast vid makten. På nyårsaftonen blev han uppringd av den övriga styrelsen – med order att avgå.
Jag skulle vilja säga det som att Alf Gustavsson inte bara har hela styrelsen i övrigt emot sig, han har även en majoritet av medlemmarna emot sig, och borde därför frivilligt ha avgått för länge sedan.
| ||||||||
stephan | |||||
Ekonomisk förvaltning, snöröjning? Små föreningar är svårt att jämföra håller jag med om. det måste nog upp till 300 lgh för att kunna jämföras avtalskostnader. De tre stora avtalen 300-föreningarna i HSB har gäller ekonomisk, teknisk förvaltning samt fastighetsskötsel. dessa bör vara lätrta att jämföra. För bara 25 år sedan hade HSB distrikt där man tog in ett belopp för alla föreningar samt delade upp med en orättvis fördelning. Det var på den tiden HSB hade i sina stadgar att alla HSB-föreningar var tvungna att ha allt i HSB. Fast egentligen var det inte så men ingen tordes motsätta sig det. Tänk det 25 år. + att det finns fortfarande i vissa föreningarna tro och stadgar, skandal.
| |||||
G-I | |||||
Kostnad per kvm. Ska man räkna snöröjning? Med snöröjning: 26 kr/kvm Utan: 13 kr/kvm Jag räknar ekonomisk förvaltning bara. Vi har ingen städning, ingen markskötsel. Men om jag räknar alla reparationer (tak, mark, värmepannor, mm) blir det: 60 kr/kvm. Känns som det är svårt att jämföra sådana tal mellan föreningar. Bara inom en och samma förening genom åren, eller mellan mycket likvärdiga föreningar.
| |||||
JA Ordf | |||||
Intressant, Har försökt räkna på vår förening, exl moms. 31 kr/kvm och år eller 1562 kr/lägenhet och år I detta ingår dock ekonomisk förvaltning samt städning. Övrigt tar vi in vid behov, men det brukar inte vara många gånger per år.
| |||||
stephan | |||||
Vad kostar förvaltning av brf:er? Väduren 901 lgh 900 p.pl. 65 000kvm boyta ekonomisk/teknisk förvaltning, städning, fastighetsskötsel markskötsel= 7 797 000kr/år = 8865kr/lgh/år eller 123kr per kvm boyta/år Hur många årsanställda skulle samma kostnader innebära? Fördelar nackdelar med egen personal för brf.er?
| |||||
Micke1 | |||||
Tackar för tipset Misteln.Kopierar och sätter upp i trapphusen så blir alla medvetna om det. Var inte enkelt att hitta i tidningen.
| |||||
stephan | ||||||||
HSB Malmö inväntar beslut om skattesmäll HSB hotas sedan i somras av en skattesmäll på 231 miljoner kronor. Ledningen i företaget väntar spänt på ett uttalande från regeringsrätten i ärendet. – Blir deras utslag negativt kan vi gå vidare till Europadomstolen, säger HSB:s vd Lars Danielsson. MEDLEMMARNA BETALAR?
Jo, självfallet blir det medlemmarna som får betala dessa 231 miljoner kronor, som en nätt liten tilläggskostnad efter att Johnny Örbäck blåste medlemmarna på 40-50 miljoner kronor. Riv HSB-huset (Turning Torso) eller försök sälja skiten så blir det kanske några kronor tillbaka till medlemmarna, innan det går riktigt illa. | ||||||||
Myggan | |||||
Till Martin: Om det går så långt som till vräkning så skall du gå till hyresnämden. Hyresnämden avgör om det finns SKÄL till vräkning. Detta är kostnadsfritt för dig och föreningen.
| |||||
G-I | |||||
Hej Martin Varför skriver du inte ett brev som svar på deras varningar och förklarar hur du ser på det som hänt? Säg också till dem att du tycker att de borde pratat med dig innan de skickade ett varningsbrev. Som ordförande i min förening vill jah alltid lyssna på vad båda sidorna har att säga i en konflikt.
| |||||
Martin T | |||||||||
Jag undrar en grej. Jag har fått 2 varningar av min brf och OK, det har varit lite stökigt vid 2 tillfällen. Men får min brf bara varna mig, och i värsta fall vräka mig från lägenheten, dvs ha ett styrelsemöte utan att bjuda in mig så att jag får säga hur jag ser på saken? det verkar ju orimligt. lite som att ge en elev dåligt betyg utan att kolla om eleven kanske har läs- skrivsvårigheter.
Nu vet vi inte riktigt hur det hela gått till eller hur styrelsen formulerat sig skriftligen till dig. Dvs om de som klagat på dig pratat med dig, eller om styrelsen diskuterat med dig, men vräkt blir du inte bara så där. Låter mycket märkligt om det skulle vara så att styrelsen inte haft någon muntlig kontakt med dig överhuvudtaget. I vilket fall som helst så kan styrelsen inte vräka dig utan hyresnämndens tillstånd. Garanterat ingen kan bli vräkt efter två stökiga tillfällen (om det inte samtidigt förekommit allvarliga olagligheter, hot mot medlemmar eller så)!
| |||||||||
Bengt | ||||||||
Motionshjälp I min förening så är det ingen som bryr sig och ingen skriver några motioner. Önskar att de gjort likadant i min förening som i Brf Misteln eftersom det kanske hade lett till att man började skriva motioner. Ingen jag pratat med har heller läst HSB:s annons i tidningen om att det är fritt fram för alla HSB Malmös medlemmar att motionera till HSB Malmös årsstämma (jag hade inte en aning om detta). Jag läste här någonstans att fullmäktigeledamöterna inte hade skrivit ens totalt 10 motioner på 15 år. Man blir ju rädd när man hör sådant. Vad är det för tomtar och nissar vi valt till fullmäktigeledamöter? Ska bli intressenat att se om fullmäktigeledamöterna tar sig i kragen och ser till och skriva en massa motioner nu när de vet att de har uppmärksamheten på sig. Är inte detta förresten en jätteintressant grej för media? Om inte ens fullmäktigeledamöterna skriver motioner efter HSB:s annons i media så borde det vara både en kul och intressant sak att läsa om, inte sant? Det är bara en sak jag undrar över. Jag vet nu att jag får vara med på HSB Malmös årsstämma som vanlig medlem, men om jag skriver en motion till HSB Malmös årsstämma får jag då också som enskild medlem presentera och tala för denna motion på årsstämman, precis som jag får göra i min förening?
Det är faktiskt så att med dagens regelsystem förvägras du att försvara din motion på HSB Malmös årsstämma. Detta är bara för att det är ingen som tänkt på att en vanlig simpel medlem skulle kunna skicka in motioner till årsstämman när inte ens en enda fullmäktigeledamot gör detta normalt sett. För att lösa detta måste HSB Malmö antingen ha en extrastämma före årsstämman eller så får HSB Malmö begå lagbrott. HSB Malmö kan naturligtvis också välja att följa sitt regelverk och förbjuda motionärerna att yttra sig, och därigenom skapa stora rubriker i media. Någon extrastämma vill HSB Malmö inte veta av, eftersom jag har mina 14 motioner som ligger på kö, och dessa motioner vill HSB Malmö inte att de ska behandlas före årsstämman, då de inte längre kan skjuta fram "problemet". Vilket alternativ HSB Malmö kommer att välja står skrivet i stjärnorna. Min personliga gissning är att HSB Malmös styrelse chansar på att begå lagbrott, i tron att detta är det minst smärtsamma, och i förhoppning om att ingen kommer att stämma HSB Malmö för detta lagbrott. Informationen om detta är noll (som vanligt)! | ||||||||
Misteln | ||||||||
ENSKILD MEDLEMS MOTIONSRÄTT. Inlägg forumet Med anledning av den information som kommit i press och på hemsida så finns det en hel del medlemmar som av olika skäl inte nåtts av denna information. Vi tänker då på personer som är bortresta, som inte har tillgång till internet, som inte har någon tidning bland annat. Vi kommer därför att kopiera upp informationen och sätta upp den i föreningens trappor och kommer också att erbjuda oss att vara behjälplig med att skriva motioner till kommande HSB Malmö stämma för dem som så önskar. Vi tror oss med denna åtgärd kunna garantera att alla våra medlemmar får tillgång till denna ytterst viktiga information när det gäller möjligheten att vara med och påverka och förbättra i organisationen. Ta det som ett tips ! Bo Linde / Fredrik Löfvall
På mycket väl dold plats har nu - lite drygt två veckor innan deadline för motioner - HSB Malmö i största hemlighet lagt ut formuläret för att lämna in motioner via HSB Malmös webbplats.
| ||||||||
| Sk bland detta forums inlgg | Sk bland Admins kommentarer |
| Du kan fr nrvarande enbart ska p en skstrng t gngen (dvs du kan inte ska p ord som inte kommer direkt efter varandra). | |
1 anvndare totalt idag -
1 online - Senaste besk: