| Sida: << | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | 164 | 165 | 166 | >> | Nästa av 276 sidor. | ||||
| Startsida, Bolina, BoRevision, Riksbyggen, SBC - Allt om bostadsrätter | ||||
Nytt forum (ersätter gamla forumet) | ||||

Sveriges största forum för alla i bostadsrätt
Tips önskas om bra bostadsrättsföreningar i Malmö! |
Forum bostadsrätter |
TÄNKVÄRTDet krävs ett helt nytt sätt att tänkaför att lösa de problem vi skapat med det gamla sättet att tänka. Albert Einstein
|
stephan | |||||
f.d.ledamot 11 år och tydligen inte förstår vad det handlar om. Om det vore jag skulle jag polisanmält skriver du. Om du som ledamot skrivit under fakturor för 10 miljoner ensam, trots att styrelsebeslutet säger att 2 firmatecknare i förening skall skriva på, om arbetena som du skriver på inte är utförda. Tror du verkligen då att du skulle polisanmäla en som säger det till dig. Jag bara undrar? Hur skulle det gå till? Jo hej polisen det är en som skriver sanningen men jag vill polisanmäla honom för att se om han har bevis för detta? Något i den stilen du proffesionella ledamot?
| |||||
Fd. ledamot i brf | |||||
Stephen I 11 år var jag med i styrelsen.O vi gjorde precis på samma sätt när vi renoverade fasaderna. Då fick man 30% på arbetkostnaderna i bidrag. O med polisanmälan syftade jag på vad du skriver om din styrelse INTE tiningsreferatet. Läs först, tänk sen på vad inläggen syftar på innan du svarar. O om HSB Norr det måste väl vara positivt att försöka få bidrag för byggkostnaderna blir lägre eller hur? Sen är det så med dessa bidrag att först till kvarn gäller enl. tidningsartikel idag.
| |||||
stephan | |||||
Nyårspresent eller avskedsgåva? Vart går gränerna för bestickningar? Följande skrev jag avseende HSB:s sätt att "få igenom saker o ting. Varefter jag la in ett tidningsreferat. Där andemeningen nog handlade om samma sak? Du f.d ledamot anser att HSB kan stämma mig för detta. Tänk först o skriv sedan. I Sverige har vi åsiktsfrihet. Jag har nu 4 års erfarenhet hur HSB:s "affärer" bnehandlas i kommunfullmäktige, därav skrev jag setta som är min synpunkt, att ibland går det för lätt på gamla meriter.
| |||||
Fd. ledamot i brf | |||||
Det är ju 2 olika saker. Om Stephen anmäls för förtal o det som är styrelsens påstådda oegentligheter. Och varför anmäler inte han styrelsen som enl. han gjort en massa olagligheter? Har man torrt på fötterna är det väl inga problem? Skon klämmer nog där att så är inte fallet. Däremot har han ju namngivit en person som han påstår har förskingrat 10 milj. av brfs pengar. Om det gällt mig hade jag polisanmält honom direkt, utan tvekan!
| |||||
myggan | |||||
"Att du inte blivit polisanmäld för grovt förtal är ett mysterium."Skriver du Fd. ledamot i brf. Tror inte Styrelsen vågar gå på förtal för då skulle ju alltihöp utspela sig i en Tingsrätt inför öppen ridå.Styrelsen och HSB med flera skulle inte ta den risken.Det är min gissning...
| |||||
Fd. ledamot i brf | |||||
Stephen Vad har HSB Norr gjort för fel? Man är väl korkad om man inte utnyttjar bidrag? Det som krävdes var ju att bygget skall vara påbörjat innan årsskiftet. Men du kan ju inte se nånting positivt när det gäller HSB. Du antyder att dom mutat ordf. i byggnadsnämnden. Att du inte blivit polisanmäld för grovt förtal är ett mysterium.
| |||||
stephan | |||||
Stadgar. Det tog mig att gå igenom 11 föreningar innan jag hittade någon som lagt ut sina föreningsstadgar på nätet. Här nedan följer det utdraget som jag tror är ganska normala stadgar för de boende att följa.- " stavfel säger granskningen när jag körde det där. men till det väsentliga. Här nedan står klart att ena revisorn utses till nästa stämma, men den som utses av HSB:s R är tidlös. Kanske bra nu när det blir svårt för HSB att utse en helt nystartat revisorsföretag? HSB:s R har nog inte de senaste 10 åren haft på sin dagordning eller skrivit in i något protokoll vem de utser, för jag är säker på att de är delegerat till HSB-föreningarna själva. Det utan att jag tror någon brf fått veta om detta i form av ett informationsblad. Men man blir numera inte förvånad om något vad organisationen HSB gör. Stadgar behöver väl inte gälla dem vi är ju "gudar", nej stadgar är till för att hålla småfolket på mattan tillexempel när någon sjuk pensionär glömmer att beatal in avgiften då måste det finnas stadgar, så det blir lätt att bli av med dem? Det finns nog en rad frågor att ställa nu när HSB inte längre kan utse sig själva som revisor. Är det HSB som förhandlar med sin rekomendation innan de utser sina f.d. arbetskamrater eller? Eller kan de med stadgetexten utse en revisor från Amerika/Argentina, så att HSB kan starta upp nya kurser i utrikiska och på det sättet tjäna in mer klirr i kassan? När ska denna tredje statsmakt vakna????? Revisorer § 28 Revisorerna skall vara två. En revisor och suppleant för denne väljs av ordinarie föreningstämma för tiden intill dess nästa ordinarie stämma hållits; den andre revisorn skall utses av HSBs Riksförbund. Revisorerna skall bedriva sitt arbete så, att revisionen är avslutad och revisionsberättelsen avgiven senast den ................... Styrelsen skall avge skriftlig förklaring till ordinarie stämma över av revisorerna gjorda anmärkningar. Styrelsens redovisningshandlingar, revisionsberättelsen och styrelsens förklaring över av revisorerna gjorda anmärkningar skall hållas tillgängliga för medemmarna minst en vecka före den föreningsstämma, på vilken de skall behandlas.
| |||||
stephan | |||||
Århundradets sämsta beslut. Här nedan följer mycket troligt ett av de sämsta besluten som någon brf:s styrelse beslutat om. Beslutet togs för 1,5 år sedan och anledningen skrev senare att det var för att föreningen skulle få en godkänd OVK. (obligatorisk ventlitationsbesiktning?) På stämman för ett halvt år sedan fanns motioner och det ställdes frågor om prokejtet. Styrelsen tittade på varandra som om (det kan ju medlemmarna inte fatta något om". I siffrorna kunde man bara läsa ut pågående arbeten 30 miljoner. Eftersom jag känner cirka 100 personer i föreningen har jag fått in rätt mycket information avseende denna entreprenad. Trolig kostnad 10-15 miljoner (behöver jag tala om att stämmobeslut aldrig har funnits i styrelsens tankar) Idag har många ingen ventilation alls efter 20 påringningar till förvaltningen, som troligen är en stor bov i detta då de tjänat storkovan utöver de entreprenörer som utfört arbetet. VVS Installationer. årsomsättning 2004 1 miljon, 2005 10 miljoner. Ringer man kommunen och frågar om föreningen har fått godkänd o OVK får man till svar NEJ. Jag frågar boende men ingen hittills har varit med om någon gjort en besiktning. däremot skedde det cirka 50 vattenskador under arbetet. man använde samma muttrar som håller fast radiatorerna och som suttit fast i 37 år. Som slutet på dagen slog man på vattnet vilket betydde för några att när de kom hem lite sent var det till att ta fram öskaret eller ringa Brandkåren. Eftersom ingen visste om detta i föreningen, information husvis och efter påbörjandet/slutinstallerat så har var och en av de boende fått kämpat mot först en förvaltning som låtsas det regnar, och som i bästa fall drivit frågan om den var för stor till styrelsen. Förvaltningen var ju initiativtagare till entreprenaden, och vill inte rkänna fel. Katten på råttan, råttan på repet etc. är vad Vädurens medlemmar får leka, utan resultat. Revisorerna då? De får ju vara ta del av styrelsens och förvaltningens syn på det hela så de ligger lågt. detta trots att boende skrivit. Vanligt revisorsvar jag får inte tala med enskilda medlemmar, jag går till styrelsen och frågar!! tomtei, som jag ser det från Öhrlings revisionsbyrå, samma revisor som förvaltningen ADEX har på samtliga sina föreningar??????? Nu blir nog detta för långt inlägg? Ventilation Robert Boding lämnar en rapport avseende ombyggnad av kanalsystem för ventilation. B Widerdal undrar varför man skall göra denna dyra investering och tror inte att föreningen gör några besparingar eller att det påverkar de kalla lägenheterna positivt. Styrelsen beslutar att ge förvaltningen i uppdrag att upphandla och ge information till de boende i god tid avseende ombyggnad av kanalsystem för ventilation. Punkten är omedelbar justerad."
| |||||
stephan | |||||
Nyårspresent eller avskedsgåva? Vart går gränerna för bestickningar? "Bidraget som gjutet LULEÅ, KURIREN. Byggstart för bidrag - Robertsvik drogs igång före nyåret. Det lilla jobb som utförts gjordes dock bara för att hinna få de bidrag som försvinner nästa år. - Det är inget att hymla med, säger Roger Aspgren, byggchef HSB. Allt har gått fort de senaste dagarna för att HSB:s bostadsbygge på gamla Robertsviksskolans tomt i centrala Luleå. Planen antogs i höstas och den 20 december fick projektet bygglov. På onsdagen göts en liten grund, det räcker för att bygget officiellt ska betraktas som påbörjat. Därmed kan bostadsprojektet på Robertsvik, och flera andra byggprojekt i Luleå som fått snabba bygglov på senare tid, få nyttja de bidrag som gäller till årsskiftet. De flesta bygglov har givits på delegation av stadsarkitekt Bo Larsson. Men Robertsvik var för stort för hans delegationsrätt, beslutet togs i stället av P-G Isakssons. Det blev sista beslut som ordförande för byggnadsnämnden. - Byggnadsnämndens ordförande har den rätten vid mycket brådskande och angelägna tillfällen. Den rätten är dock ytterst sällan nyttjat, säger Bo Larsson. HSB ska riva de gamla skolbyggnaderna i deras ställe bygga bostadshus med 80 lägenheter. Det finns det angelägna."
| |||||
stephan | |||||
Vad driver chefer att spekulera med andras pengar? Kan bara vara samhällets överst skick, som tror de är "duktiga" men vilken chimpans som helst skulle troligen vara lika effektiv. Bonuslöner och gratifikationer som chefer får kommer att leda till mycket av dessa "snillrika" invsesteringar. De själv satsar inget utan har allt att vinna. Möjligen lite degradering i företaget? Men det är ju kompisarna som utsett "sbindlaren" till mandatet att "bolla med andras pengar" så de kommer inte "bekänna" att det var fel att anlita chefen, eller han har gjort så mycket annat bra?
| |||||
| Sök bland detta forums inlägg | Sök bland Admins kommentarer |
| Du kan för närvarande enbart söka på en söksträng åt gången (dvs du kan inte söka på ord som inte kommer direkt efter varandra). | |
1 användare totalt idag -
1 online - Senaste besök: