Sida: << | 271 | 272 | 273 | 274 | 275 | 276 | >> | Nästa   av 276 sidor.
Bokmärke   Index   [Meny]    / visa    till
Startsida, Bolina, BoRevision, Riksbyggen, SBC - Allt om bostadsrätter

Nytt forum (ersätter gamla forumet)



Sveriges största forum för alla i bostadsrätt

Ett nytt forum för bostadsrätter har startats upp.
Länken till detta forum är http://hotpot.se/forum.

- - - Efterlysning - - -
Tips önskas om bra bostadsrättsföreningar i Malmö!

Skriv till media ! NU !!!

Klicka här för att läsa hotelsebrevet från styrelsen i Myggans förening
Ogiltig stämma                     "Budord för styrelsen"
Vad gäller för ledningarna i din lägenhet?

Klicka här för att se priser för bredband i HSB Bolina-nätet

Utsatt för telefonspam? Tipsa gärna om telefonnummer i detta forum!



TÄNKVÄRT

Det krävs ett helt nytt sätt att tänka
för att lösa de problem vi skapat
med det gamla sättet att tänka.
Albert Einstein


stephan f.d.ordf./led.
Hemsida

Fråga till "vi här uppe".

Lägger ut? Betyder det att stämman väljer BoRevision enligt stadgarna, och sedan anlitar HSB/BoRevision revisionsfirman xxxx va de nu hette?
Kostnaderna samma eller........?

12/08 2005 (24) e


Ledamot i BRF (IP: 85.226.237.243)
Hemsida

Ang. revision, vi häruppe har också HSB förvaltning men BoRev lägger i sin tur ut revisionen till KPMG Bohlins AB Auktoriserad revisionbyrå, utsedd av BoRev.

12/08 2005 (23) e


Stephan f.d.ordf./led.
Hemsida

Läste just att den första motordrivna båten i Stockholm gjorde sina första färder på Riddarfjärden 1918. Det är länge sedan. Vad som inte är länge sedan här i Haninge är samordnad HSB-förvaltning. 8 föreningar om cirka 3500lgh hade ett gemensamt avtal, där en från varje styrelse och några "höjdare" på HSB träffades ett par gånger per år. Man gjorde en budget, utgångsläget var en peng per objekt. Kunde till exempel vara 1objekt= 1lgh, eller 3 p-platser etc.

Kan Ni tänka er hur det såg ut? 1994, mitt andra år som ledamot fick föreningen en "snöfaktura" i juni på tilläggsarbeten på 110 000kr. Jag har en del kompisar som arbetade åt HSB Mark då och vet till exempel vilken styrka de hade på vintrarna. Detta var första gången jag blev "besvärlig" för HSB, då fakturan överklagades av styrelsen. Det gick så långt att styrelsen tog ut SMHI rapporter för den gångna säsongen. (det var ju lite svårt att i juni komma ihåg snöfallen i december-april). Minns jag inte alldeles fel blev resultatet av "tvisten" något 10 000tals kronor avskrivet. Skulle vara oerhört intressant hur de andra 7 föreningarnas "snötilläggsfakturor" såg ut? Självklarheten i detta är nämligen som jag hoppas alla förstår att med en styrka på cirka 10-20 man måste man ju börja och sluta någonstans när det har snöat. Jag har aldrig hittat ett ord om att de 8 föreningarna i distriksprotokollen eller samordningsgrupperna diskuterade upplägg på hur det skulle skötas.

Vår förening betalade på den tiden 1740 000kr i avtalskostnader om året för markskötsel inkl. snö. Lägg därtill till snö +110 000kr och andra tilläggsarbeten för cirka 3 - 400 000kr om året så blev det en nätt summa på 2 200 000kr om året.

Vår förening var på 1125 objekt eller 22.1% ett par år tills det "koms på" att ej uthyrda lokaler, parkerings- eller garageplatser skulle vara ingående objekt, då där inte finns nåt förvaltningsarbete. Då blev summan objekt 996. Varje objekt kostade cirka 1100kr per år. En liten missräkning med dryga 100 000kr för mycket i förvaltningskostnader under några år. Besvärlig 2 var 1995, då vår förening gick ut på "öppna marknaden" och handlade upp samma skötselavtal för 867 000kr om året.

Dagens Nyheter var här och intervjuvade mig och dåvarande ordförande och rubriken på en helsida blev. Bostadsrättsförening tjänar miljoner på att lämna HSB. Sedan dess kan de flesta förstå hur "hett" villebråd jag varit. Jag kom ihåg julfesten i slutet av första året med annan förvaltare. En styrelseledamot i distriktet sa ganska högt vid julbordet "luktar det inte svikare här". Sanningen borde ha varit att de andra 31 föreningars ledamöter i Haninge borde ha hört av sig istället för att snacka och kasta skit.

Kungliga tekniska högskolan i Haninge använde våra upphandlade Aff-avtal som examensprov för kullens blivande förvaltare. Jag och en av grundarna till AFF var domare. Vi hade ju facit.

Glömde jag tala om att i Annonsen i Dagens Nyheter stod; "Vill ni vara med och räkna på trädgårdsskötsel, sänd in 500kr så får ni handlingarna skickade på post. Inkomna 500-ingar blev cirka 120st. bara på marksidan fick vi in 47 anbud i ett spann på mellan 300 000kr och 3 000 000kronor om året. HSB låg lite över mitten, men hade gått ner kraftigt i pris mot tidigare år.:0


12/08 2005 (22) e
    Kommentar av Admin
Att HSB försöker plocka ut så mycket pengar som möjligt från föreningarna kan jag förstå.
Men det är också av denna anledning jag förespråkar att allt HSB-monopol måste bort, och det måste finnas en konkurrens där HSB tävlar på lika villkor med andra på den öppna marknaden (t.ex. BoRevision).

Vad jag inte förstår är mentaliteten bland de andra föreningarna. Varför se dig som en svikare? Borde de inte i stället vara glada över att någon kan sänka utgifterna kraftigt? Då skulle de ju kunna lära sig av dig, och bli populära i sin egen förening.

HSB:s bostadsrättsföreningar hanterar ohyggligt stora summor pengar, och med styrelser som inte är kompetenta för sina arbetsuppgifter så kastar nog många föreningar bort väldigt mycket pengar, som kunde använts till något meningsfullare.

Jag ser bara i min förening där styrelsen har noll koll på vad saker kostar/borde kosta, och styrelsen har inte en susning om hur upphandlingar går till (och inom parantes sagt görs sällan upphandlingar, det har mest bara valts HSB eller de företag HSB föreslagit).

Efter vad jag skrivit tidigare så tror kanske många att min förening är ett unikt skräck-exempel på hur det inte ska fungera. Men jag är helt övertygad om att det finns väldigt många andra föreningar där kompetensen inte räcker till.

Och det blir de enskilda medlemmarna som får betala för styrelsernas misstag.


Sven
Hemsida

Efer att ha läst din redogörelse av en årsstämma så förstår jag att du är kristisk till HSB. Jag hoppas bara att din kritik inte bara grundar sig på att just din styrelse inte verkar fungera något bra. Jag tror inte att det hör till vanligheten att styrelsen behandlar sina medlemmar så illa. I vår HSB-förening är det iaf inte alls på det sättet.

10/08 2005 (16) e
    Kommentar av Admin
Nejdå, min kritik grundar sig inte enbart på att min egen förening är ur funktion, och jag hoppas innerligt att det stämmer som du säger att det inte hör till vanligheterna att styrelsen behandlar sina medlemmar så illa.

Jag vet exempel på föreningar där det verkar vara rena drömmen att bo, och utifrån några speciella kriterier är min tanke att jag ska att lista upp dels Sveriges bästa bostadsrättsföreningar, och dels Sveriges sämsta bostadsrättsföreningar.

Här kommer jag naturligtvis att missa en del av de bästa (och ännu fler av de sämsta), men då kan alla som läser här komma med förslag på föreningar som de tycker är utmärkta (och föreningar som de tycker är värdelösa).

Det kan kanske få de föreningar som inte fungerar som de borde, att skärpa till sig.

Men jag vill inte att någon redan nu kommer med dylika förslag på föreningar.
Vänta tills jag publicerat min lista med topp-föreningar och botten-föreningar.


Stephan Sundling
Hemsida

Certifiering?

Det lilla jag vet avseende HSB:s certifieringssystem är att det går ut på att vara allierad med HSB för bostadsrättsföreningar. Man ska ha HSB:s underhållsplan, utbildningar etc.

Klausul finns att liknande möjligen får förekomma. Men HSB avgör vad som är liknande?

Kostnaden för godkänd certifiering ligger på 30 000 kr + en årlig kostnad på 10 000 kr vid "uppdatering" årligen?

Jag hörde citat "det var mycket nära att vi inte blev godkända, för att vi glömt att skriva under underhållsplanen". Detta uttalande gjordes på en informationsträff avseende certifieringar av en ordförande i brf samt ordf. i vårt distrikt. Jag väntar med spänning till det år man får läsa att en HSB-brf går ur HSB på grund av delade meningar avseende certifieringsanmärkningar.

10/08 2005 (15) e
    Kommentar av Admin
Jag är själv inte särskilt insatt i HSB:s certifiering. Att jag inte vet så mycket om detta beror på att HSB inte vill informera mer än ytligt om vad denna certifieringsprocess innebär och vad som egentligen ingår (vad jag kan se saknas många väsentliga delar - t.ex. hur man skriver protokoll -, men jag har som sagt inte sett vad som ingår i sin helhet).

Jag förstår att detta mest bara är ytterliggare ett sätt för HSB att plocka pengar av bostadsrättsföreningarna.


Trots allt så är nästan allting som ingår i certifieringen (vad jag kan se) rena självklarheter. Det är trist att så många styrelser inte utför dessa självklara styrelseuppgifter, men tyvärr är verkligheten sådan.


HSB skulle ha varit ärlig i stället och lagt ut allt detaljerat om certifieringen.
Det finns en länk till en sida om certifieringen (http://www.hsbcertifiering.nu/) men den är omstyrd så att man inte hinner se den riktiga sidan mer än under ½ sekund.

Då kunde varje styrelse själv påbörja certifieringen på egen hand (utan kostnad), och de som sedan behövde hjälp och stöd av HSB skulle kunna få detta mot en avgift.

:-? Hur många certifierade föreningar finns det idag? Ett 30-tal (av 3 844 st)?

Detta med certifiering startade för 3-4 år sedan, och nästan inga föreningar har nappat.
Skälen för detta är tre.
1. Kostnaden avskräcker.
2. Styrelser vill inte skapa mer arbete till sig själv.
3. Styrelser vill inte riskera att deras brist på kompetens kommer fram.

Grundtanken är väldigt god, men man skulle kunna kalla HSB:s certifieringsprocess för en total flopp !!!

Ta bort/reducera avgifterna för certifieringen och se till så att alla medlemmar får ett direktutskick från HSB om att de ska ställa krav på styrelsen att genomföra certifieringens olika punkter.

Trycket på styrelserna måste komma underifrån (dvs från medlemmarna... som eg. är toppen av triangeln) i stället för ovanifrån (dvs HSB... som egentligen ligger i botten av triangeln). Detta begriper väl vilken tomte som helst, så borde inte även HSB ha insett detta?

För mer info se HSB certifiering.


brf medlem/styrelseledamot (IP:85.226.236.246)
Hemsida

Jag förstår inte ert dilemma med HSB/BoRev.
Oavsett vilket företag som administrerar er bostadsrättsförening så utför ju det bolaget en egen revision och granskar sig själva samt skriver revisorsberättelse och årsberättelse. jag förstår inte varför det skulle vara så'n stor skillnad att HSB har egna revisorer.
Ex. Brf xxx anlitar rev. firma yyy.
De utför allt administrativt arbete åt Brf xxx.
Så kommer då bokslut samt årsredovisning, Vem gör den Jo det gör Rev firma YYY. Vad är problemet med det??? Granskningen görs ju faktiskt sedan av alla medlemmar tillsammans på det årsmöte som oftast hålls varje år eller? Och jag tror att föreningarnas egna revisorer kan klara av att granska ett bokslut. Jag tycker att detta verkar vara rena påhopp på HSB på grund av att någon känner sig hotad av att HSB:s föreningar faktiskt klarar sig ganska bra! eller vad tycker ni?


9/08 2005 (14) e
    Kommentar av Admin
Och jag förstår inte vad du menar.

Har jag inte tydligt nog förklarat att HSB skriver årsredovisningen och sedan kontrollerar BoRevision (läs "HSB") densamma? Ovanpå detta sköter oftast HSB förvaltningen i övrigt!
HSB är en part som tjänar pengar på föreningarna på ett flertal olika sätt. En extern revisionsfirma tjänar inte på att försöka dölja, eller förvanska några siffror.
Jag tycker att jag förklarat detta tydligt nog redan, men om det skulle vara någon som ändå inte förstår problemet så kommer jag, som sagt, att presentera konkreta exempel från verkligheten på hur fel det kan bli med dagens rutiner.

Om du läser vad HSB skrivit som slutord i sin respons till vad jag skrivit här så kan du se att t.o.m. HSB har insett att det inte fungerar med att BoRevision är en del av HSB !!!


Du säger att granskningen görs av alla medlemmar på årsmötet.
Detta påstående är absurt!
Den granskning som är praktisk möjlig av medlemmarna är väldigt, väldigt liten.
Det kräver en hel del för att förstå årsredovisningen.
Medlemmarna har inget underlag.
Medlemmarna har normalt max en vecka på sig för att studera årsredovisningen (i min förening ibland kortare tid, eftersom ingen bryr sig om lagar eller stadgar).
I vissa föreningar svarar inte styrelsen (som de är skyldiga att göra, skriftligt till medlemmarna, enligt lag/stadgar) på de anmärkningar revisorerna gjort, eller på de frågor revisorerna ställt.
Medlemmarna har bara några stressiga minutrar på sig att gå igenom årsredovisningen på stämman och försöka få svar på frågor.
Får medlemmarna inte några svar på frågorna pga att styrelsen, HSB och BoRevision inte kan svara på dem, ja då får medlemmarna helt enkelt inga svar. Dvs medlemmarna tvingas att godkänna en årsredovisning som de inte har en chans i Kina att kunna bedömma om den stämmer överhuvudtaget.
Som om det inte var nog att HSB sköter förvaltningen, skriver årsredovisningen och gör revisionen av sig själv så styr HSB (i de fall styrelsen inte själv gör detta) också som regel stämmorna (till hur HSB vill ha det... och jag kan ge många helt otroliga och närmast ofattbara exempel på detta).
När redovisningsrutinerna ändrades nyligen var det nog ytterst få medlemmar som förstod något av de ändringar som gjorts. Jag tror t.o.m. att många av de mer erfarna revisorerna inte förstod något överhuvudtaget (i min förening vändes t.ex. plötsligt en förlust till en vinst, utan att någon kunde förklara varför).

Sedan säger du att du tror att föreningarnas egna revisorer kan klara av att granska ett bokslut.
Varför tror du detta?
1. Det finns inga som helst kompetenskrav på den interna revisorn (som normalt väljs inom föreningen).
2. Det finns heller ingen kontroll av kompetens för den revisor som väljs internt i föreningen. Den interna revisorn behöver inte ens kunna veta vad 2+2 blir.
3. Det finns inte heller någon kontroll av styrelsens ledamöter. De kan samtliga vara notoriska ekobrottslingar. Hur svårt tror du det är för en styrelse att mixtra med siffror och annat där det blir svårt/omöjligt för en intern revisor att se vad som hänt?
4. Den interna revisorn gör sitt arbete i samråd med HSB/BoRevision, och blir naturligtvis påverkad (och i vissa fall kanske vilseledd) av denna organisation.
5. Det sägs att revisorn ska ha tillgång till allt material, men av egen erfarenhet vet jag att det inte fungerar så i verkligheten.
6. Revisorn bor granne med ledamöterna. Hur lätt tror du det är för en revisor att ifrågasätta och kritisera sina grannars arbete?
7. Hur ofta får den interna revisorn den tid på sig som gäller enligt lag/stadgar för att granska årsredovisningen?
8. Hur vanligt förekommande detta är vet jag inte, men i min förening svarar inte styrelsen eller HSB/BoRevision på alla frågor från revisorerna.

Vad jag skrivit här har kommenterats av HSB. Utav allt som jag skrivit påstår HSB att de lyckats hitta totalt 4 fel. Jag har svarat på HSB:s kommentarer och kan bara konstatera att HSB har fel i att jag har fel, vilket jag också tydligt förklarat (se kommentarer till HSBs kommentarer).

Att kalla fakta för påhopp är att göra det lite väl lätt för sig. Men om du har något att komma med som skulle vara fel i vad jag skrivit så får du väldigt gärna göra detta (men eftersom HSB inte lyckats hitta några fel så här långt, så kanske det jag säger stämmer rätt bra ändå).

Du påstår att HSB:s föreningar klarar sig ganska bra (jag förstår inte alls vad du menar med att någon skulle känna sig hotad av att föreningar klarar sig ganska bra... det finns ingen logik i detta påstående).
Visst, säkert gör vissa det (jag har själv sett lysande exempel på mycket väl fungerande föreningar), men många gör inte detta. Och då kan det vara bra att lösa problemen i de föreningar som inte klarar sig bra. Eller du tycker det är bättre att stå med armarna i kors och inte säga något?

Sedan kan det ju inte skada om föreningar som klarar sig ganska bra, klarar sig ännu bättre, med rätt struktur. En viktig punkt här är att köra med öppna kort, i motsats till hur det är idag.


Stephan Sundling
Hemsida

Finns det någon som kan svara på en fråga?

Vad är avgäld?
Detta finns i Svea Rikes lagbok:
1905:31 s.1 Lag (1905:31 s.1) rörande avgäld från avsöndrad lägenhet
1917:283 Kungörelse (1917:283) angående uppgifter för anteckning i fastighetsregister av vissa beslut rörande avgälder m.m.
Se även avlösning av avgäld.

Hovrätten beslutade att HSB S:t Erik slipper betala denna avgäld när de gick ur HSB. Alla andra HSB föreningar betalar en summa till HSB från och med föreningens 10:de till 30:de år. D.v.s i tjugo år. Hovrättens dom gav utslaget att HSB inte får ta betalt för något som inte kan betraktas som en tjänst.

Ett litet räkneexempel på HSB intäkter i dagens pengar.
För att dt ska bli rättvist har jag räknat på en avgäldsperiod= 20 år och på dagens siffror avseende medlemmar och föreningar.

Avgäld 4000x800 000kr=3 200 000 000kr
Föreningsavgifter: 4000x40 000x 20år=3 200 000 000kr
Medlemsavgifter: 550 000x125krx20 år= 1 300 000 000kr
Deposition: 550 000x 600kr= 33 000 000kr.

Avgälden skulle då bidragit till HSB:s kapitalbildning som det står i stadgarna från början (1923?). Resten tas in var 20:de år.

Någon som kan hitta dessa pengar i HSB:s årsredovisning och hur mycket av detta som går till staten i form av skatt som andra företag betalar???????


8/08 2005 (13) e
    Kommentar av Admin
OBS! Se Föreningsavgäld i HSB - en ej giltig avgift!


ingrid dufwa
E-postHemsida

Min man och jag blir (onsdag 10/8) ägare till en lägenhet på Sperlinggatan 10.
Eftersom ett liv utan internet inte är något liv, undrar jag hur/om vi i Brf Skölden också kan få samma leverantör som Brf Ramen och Brf Sandbacken.
Dessutom vill jag gärna ha tips om elleverantörer och telefonleverantörer, som levererar sina tjänster bäst och till lägsta kostnad.

8/08 2005 (12) e
    Kommentar av Admin
Självklart kan även ni få Ownit som leverantör av bredband. Men det är något som ni måste påverka styrelsen om eftersom det är en installation som berör hela föreningen. Via skrivelse till styrelsen, men framför allt via en motion. Här gäller det att få med så många som möjligt (eftersom majoriteten på stämman bestämmer).

Teledjungeln är för omfattande för att man ska kunna ge några tips (allt baseras på hur man ringer).

Däremot när det gäller elpriser så är svaret mycket enkelt.
Du går bara till webbsidan http://www.elpriser.konsumentverket.se/ och sedan klickar du på alternativet "Jämför elpriser - personlig kalkyl". Efter att du fyllt i några uppgifter så får du fram exakt vilken leverantör som kan leverera el till dig till lägsta kostnad just i denna stund.

Detta bör du göra varje gång din avtalsperiod går ut så att du alltid har den billigaste leverantören.

//Bosse ;-)


Ledamot i BRF
Hemsida

Man måste komma ihåg en sak, nämligen att en brf-styrelse är en "lekmannastyrelse" med olika nivåer av kompetensområden osv. Sen fattar jag inte disskutionen att HSB granskar sig själv.
En BRF-förening och ex. HSB Arlanda är två helt olika saker. HSB Arlanda har tex. förvaltningen åt en massa föreningar och sköter då bla. att göra bokslut mm. I det innefattar det ju att revisorerna (BoRev) går igenom protokoll och fakturor tillsammans med föreningens revisor.

Vad skulle HSB Arlanda ha för syfte att lura föreningen då? Och hur lurar man då föreningarna?

Varje förening kan ju själv fritt bestämma vem som ska sköta administrationen.

Vi har nu begärt in offerter till vår förening från 4 olika aktörer, HSB inräknat.

6/08 2005 (11) e
    Kommentar av Admin
Visst är bostadsrättsföreningarnas styrelser lekmannastyrelser (med varierande kompetens såväl inom styrelser som mellan styrelser), men det är just det som kan vara riskfyllt, speciellt med tanke på att det emellanåt är väldigt stora summor pengar som hanteras.

Det är lätt att det blir fel, och det är nog också ganska ofta det blir fel. Detta helt enkelt pga att nödvändig kompetens för uppgifterna saknas i styrelsen.

Ju lägre kompetens som finns i styrelsen desto lättare för HSB att utnyttja föreningen på olika sätt (t.ex. så att arbeten som utförs i föreningen tillfaller HSB på ett eller annat sätt).

Om t.ex. HSB Stockholm sköter förvaltningen och skriver årsredovisningen åt en förening under HSB Stockholm så kan det rimligen inte vara lämpligt om samma företag (HSB Stockholm) sedan kontrollerar att HSB Stockholm gjort rätt (jag kommer senare att ge konkreta exempel på vad konsekvenserna kan bli av detta).

I min förening är t.ex. den senaste årsredovisningen som HSB gjort behäftad med åtskilliga felaktigheter, många av dessa är helt uppenbara felaktigheter. HSB/BoRevision vill inte ens kommentera de interna revisorernas anmärkningar (varken till revisorerna eller till medlemmarna). Inte en enda anmärkning har gjorts från HSB:s/BoRevisions sida. Varken på felen i årsredovisningen eller på begångna felaktigheter och solklara stadge- och lagbrott av styrelsen.

Min förenings interna revisorer har skrivit flera orena revisionsberättelser de senaste åren, med rena lagbrott och med massor av anmärkningar. Mycket av detta har BoRevision inte kunnat undgå att se om de bara ägnat någon minut åt att studera föreningens verksamhet, men ändå har HSB/BoRevision aldrig framfört den minsta lilla anmärkning. De skriver bara sin standardiserade rena revisionsberättelse gång på gång.

Inte nog med detta. HSB/BoRevision har med alla medel försökt stoppa våra interna revisorer (och andra) från att avslöja för medlemmarna de fel, lagbrott och märkligheter som begåtts i styrelsen. Detta trots att revisorerna inte bara har rätt att göra detta, det är deras skyldighet!
Av de interna revisorernas revisonsberättelse framgår också att styrelsen ljugit för revisorerna om verksamheten. Detta är dock inget som HSB/BoRevision tar någon notis om (tvärtom så skyddar de styrelsen).

Föreningens interna revisorer blir år efter år helt överkörda av HSB/BoRevision. Det verkar helt enkelt inte vara tillåtet att anmärka på felaktigheter, lagbrott eller liknande.

Detta kommer jag att beskriva mer i detalj senare.

Du skriver att BoRevision går igenom protokoll och fakturor tillsammans med föreningens revisorer. Jo så önskar man att det skulle vara, men jag törs nog säga att ett ev. samarbete mellan föreningens revisor och BoRevision normalt sett inte är särskilt omfattande.

Ja, HSB har nog (efter att media uppmärksammat detta) backat på kravet att föreningarna måste anlita HSB för förvaltningen, men hur ofta är det någon annan än HSB som skriver årsredovisningen?
Sedan kommer ingen förening undan kravet från HSB att en av de två (eller tre) revisorerna måste vara HSB/BoRevision.

Det är ju utmärkt att ni i er styrelse begärt in offerter från 4 olika aktörer, men då är ni nog mer förutseende och insatta än vad styrelser normalt är.
Förhoppningsvis lägger ni sedan större tyngd på kvaliteten än på kostnaderna i ert slutgiltiga val.


Stephan Sundling
E-postHemsida

Synpunkt på "ordförande":s inlägg.

BoRevision tar 12.000kr i betalning per år av vår förening. För två år sedan anlitades en extern auktoriserad revisor, ganska kända Öhrlings. Kostnad? Jo, 60 000kr per år. Hur många protokoll tror du Borevision hinner gå igenom för 11.000kr????

4/08 2005 (8) e





   

Sveriges enda forum för alla brf-medlemmar

Sveriges största forum för alla i bostadsrätt (HSB, Riksbyggen, SBC).
Här diskuteras allt som hör till bostadsrätter;
demokrati, öppenhet, insyn, information, medbestämmande,
rättigheter, lagar, styrelsens ansvar, stamrörsbyte, etc.
Startsidan om bostadsrättsföreningar

Riksbyggen

Länka gärna till detta forum


Sök bland detta forums inlägg
Sök bland Admins kommentarer
Du kan för närvarande enbart söka på en söksträng åt gången (dvs du kan inte söka på ord som inte kommer direkt efter varandra).



Det kan vara intressant att se vem som hittar till
detta forum, så fyll gärna i vilken kategori du tillhör.

Sida 1
Sida 2
Sida 3
Sida 4
Sida 5
Sida 6
Sida 7
Sida 8
Sida 9
Sida 10 Sida 11
Sida 12
Sida 13
Sida 14
Sida 15
Sida 16
Sida 17
Sida 18
Sida 19
Sida 20 Sida 21
Sida 22
Sida 23
Sida 24
Sida 25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
118
119
120
121
122
123
124
125
126
127
128
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
144
145
146
147
148
149
150
151
152
153
154
155
156
157
158
159
160
161
162
163
164
165
166
167
168
169
170
171
172
173
174
175
176
177
178
179
180
181
182
183
184
185
186
187
188
189
190
191
192
193
194
195
196
197
198
199
200
201
202
203
204
205
206
207
208
209
210
211
212
213
214
215
216
217
218
219
220
221
222
223
224
225
226
227
228
229
230
231
232
233
234
235
236
237
238
239
240
241
242
243
244
245
246
247
248
249
250
251
252
253
254
255
256
257
258
259
260
261
262
263
264
265
266
267
268
269
270
271


Tid: 20/08-2026 20:30:20 GMT (UTC+2 sista sön i mars - sista lör i okt, annars UTC+1)

1 användare totalt idag - 1 online - Senaste besök: