Visa ett inlägg
  #1  
Gammal 2012-08-02, 21:52
Maris Maris är inte inloggad
Mega medlem
 
Reg.datum: Jun 2011
Ort: Haninge
Inlägg: 71
Standard Antal ledamöter?

I våra stadgar står:
§ 26
Styrelsen består av lägst tre och högst elva ledamöter med högst fyra suppleanter. Av dessa utses en ledamot och högst en suppleant för denne av styrelsen för HSB; övriga ledamöter och suppleanter väljs på föreningsstämman.

Vi har efter senaste årsstämman endast en ledamot. Är det ok att göra så? Måste inte styrelsen rätta sig efter stadgarna?
Svara med citat