|
Styrelsen bryr sig inte om att uppdatera föreningens hemsida Föreningens webbplats har i princip inte uppdaterats på två år. Den senaste uppdateringen gjordes i början av januari 2008. Senaste nytt på webbplatsen är alltså en kallelse till ordinarie föreningsstämma den 21 januari 2008. Förtroendevalda Utöver detta så är den ena uppdatering jag kan hitta, som gjorts de senaste två åren, någon liten justering av de förtroendevalda. Dock med bristfälliga uppgifter. Gamla stadgar Stadgarna som presenteras på webbplatsen är fortfarande de gamla, sedan 2008-04-09 ej gällande, stadgarna. Inget stambyte enligt föreningens hemsida Föreningens webbplats är nästan kliniskt ren från information. Inte ens ett ord om stambytet. Detta är naturligtvis inget positivt, varken för föreningens medlemmar, eller för dem som vill köpa sig en bostad i föreningen. Dvs de som säljer sina bostadsrätter kan förlora pengar på att styrelsen struntar i att uppdatera föreningens webbplats. Medlemmarna måste reagera på styrelsens misskötsel av föreningen! Det ligger i och för sig i linje med styrelsens övriga agerande där medlemmarna inte får någon information överhuvudtaget. Men medlemmarna kan inte låta styrelsen missköta föreningen på detta sätt. Inte ens efter att jag upplyst styrelsen om detta problem bryr sig styrelsen om att göra något åt detta. Ytterst respektlöst mot varje medlem i föreningen! Jag kan inte låta bli att citera de texter som styrelsen kopierat in till webbplatsen;
samt;
Jag yrkar att;
Sammanställning av motioner: http://hotpot.se/motion/hsb-motion-brf-2010.htm Demokrati - öppenhet - insyn - information - engagemang - medlemsinflytande - medlemskontroll - ärlighet - moral/etik - ansvar - respekt Är Du inte en del av lösningen så är Du en del av problemet! Styrelsens svar, skrivet av HSB, på motsvarande motion 2009 (kom ej medlemmarna till del):
Styrelsen är glad för att göra saker som syns av de äldre i föreningen, men bryr sig lite eller inte alls av många bitar som är mer eller mindre direkt avgörande för medlemmarnas ekonomi. Styrelsen och HSB får INTE ta ifrån stämman dess roll som föreningens högsta beslutande organ!
|
|
|
FORUMVad fungerar bra/dåligt i din förening?Om du har några synpunkter om din brf, om din bostadsorganisation (HSB, SBC, Riksbyggen) eller frågor om att bo i bostadsrätt, dela gärna med dig av dessa genom att klicka här! (Index) Sedan finns det även en enklare gästbok. |